Bisonsin runkopelaajille urakalla jatkosopimuksia

22.5.2014 Päättyneellä liigakaudella SM-pronssia sekä viisi voittoa kymmenestä Eurocup-ottelusta saalistanut loimaalainen Nilan Bisons on solminut jatkosopimukset neljän pelaajan kanssa. Bisonsia edustavat myös kaudella 2014/15 pitkäaikaiset Biisonit Ville Mäkäläinen ja Matti Nuutinen sekä viime kesänä joukkueeseen liittyneet Tuukka Kotti ja Antto Nikkarinen.

Jatkonsa Bisonsissa ovat varmistaneet Tuukka Kotti..

..ja Antto Nikkarinen. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

 205-senttinen, 33-vuotias FoKoPon kasvatti Tuukka Kotti kuuluu Suomen miesten Susijengin kaikkien aikojen pelaajiin. Kotti on ollut Susijengin sisäpuolustuksen kulmakivi lähes kymmenen vuoden ajan.

 

Keväällä 2010 Korisliigan vuoden pelaajaksi nimetty Kotti on ehtinyt pelata ammatikseen Suomen lisäksi Italiassa ja Ranskassa. Päättyneellä kaudella Kotti kirjautti Bisonsille 10,3 pistettä, 6,8 levypalloa, 2,1 syöttöä, 0,9 riistoa ja 0,8 blokkia ottelua kohden.

 

185-senttinen, 23-vuotias Antto Nikkarinen siirtyi Loimaalle vuosi sitten Kouvolan Kouvoista. Nikkarinen oli päättyneellä kaudella Bisonsin aloitusviisikon pelinrakentaja ja suoriutui tehtävästään 7,7 pisteen, 2,3 levypallon ja 4,7 syötön kausikeskiarvoilla.

 

Jatkonsa Bisonsissa ovat varmistaneet myös vuosien 2012 ja 2013 Suomen mestaruuksien kulmakivet Matti Nuutinen ja Ville Mäkäläinen.

 

Kaksimetrisen, 24-vuotiaan Nuutisen alkukausi kului loukkaantumisista toipuessa, mutta keväällä Ura Basketin kasvatti pääsi täyteen iskuun ja urakoi lopulta keskiarvoikseen 9,4 pistettä, 4,4 levypalloa ja 1,0 syöttöä.

 

194-senttinen, 29-vuotias lahtelaislähtöinen Mäkäläinen toi Bisonsille virtaa vaihtopenkiltä joukkueen puolustuspään terrierinä. Mäkäläisen kausikeskiarvot olivat 7,7 pistettä, 2,7 levypalloa ja 1,6 syöttöä.

 

Täysin uutena pelaajana Bisonsiin liittyy kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti ja Suomen nuorten maajoukkueissa viime vuosina kunnostautunut 205-senttinen, 19-vuotias Erkka Lahti. Lahti kietoi Ura Basketille Divari B:ssa 6,1 pistettä ja 3,1 levypalloa ottelua kohden.

 

Lisää sopimuksia luvassa

 

Loimaan Lehden uutisen mukaan Bisons-manageri Ari Hannula kertoo joukkueen pitävän ovia avoinna myös Bisonsista Turkin Royal Hali Gaziantepiin siirtyneelle Mikko Koivistolle. Lisäksi Bisons neuvottelee Ilpo Pehkosen, Carl Lindbomin sekä yhden kotimaisen maajoukkuetason pelaajan kanssa.

 

Bisons tavoittelee myös loimaalaiskasvatti Eero Aaltosta takaisin Lappeenrannasta.

 

Hannula kertoo, että Bisonsilla on päättyneeltä kaudelta tuttujen amerikkalaisten Aubrey Colemanin ja Frank Robinsonin kanssa olemassa aiesopimukset, ja myös vuosien 2012 ja 2013 Bisons-mestari Martin Zenon kanssa neuvotellaan.

 

Hannulan mukaan on 90% varmaa, että Bisons pelaa ensi kaudella jotain kansainvälistä sarjaa. Vaihtoehtoina ovat Eurocup, EuroChallenge sekä Itä-Euroopan VTB United -liiga.

 

Lisätietoja: Nilan Bisons

 

Lisätietoja: Loimaan Lehti
 
8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

Näytä lisää vastaavia