HBA voittoon vahvalla puolustuspelillä
HBA aloitti finaalisarjan vakuuttavasti Peli-Karhujen vieraana. Vahva puolustuspeli siivitti helsinkiläiset voittoon 68-59.
Ensimmäisellä puoliajalla joukkueet taistelivat tasaväkisesti molemmissa päissä. Toisen neljänneksen lopulla vieraat pystyivät tylsyttämään PeKan hyökkäykset, ja toisessa päässä Aino Koskela upotti kaksi peräkkäistä heittoa, joiden ansiosta puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa 36–30.
Kotijoukkue tuli tauolta sisuuntuneena. Se piti helsinkiläiset poissa hyviltä heittopaikoilta ja vei kolmannen jakson alun 12–2. HBA pystyi kuitenkin toipumaan ja lähti viimeiselle neljännekselle pisteen johdossa.
Päätösjaksolla kotijoukkue tuskaili HBA:n puolustuksen kanssa. Vieraiden puolustuspään onnistumiset johdattivat heidät parhaimmillaan 13 pisteen johtoon ja helsinkiläiset ottivat ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen.
– Pelasimme tosi hyvin joukkueena ja olimme valmiita heti pelin alussa. Kamppailimme tänään jokaisesta pallonhallinnasta, ja se riitti voittoon. Neljännellä jaksolla pystyimme puolustamaan hyvin, ja sitä kautta pääsimme juoksemaan, Koskela totesi Ruudulle pelin jälkeen.
Koskelalle kirjattiin 13 pistettä. Tiia Talonen sai kasaan 12 pistettä ja neljä koriin johtanutta syöttöä. Lauren Heard teki tripla-tuplan 16 pisteellä, kymmenellä levypallolla ja kymmenellä koriin johtaneella syötöllä, mutta sortui HBA:n puolustuksen puristuksessa myös kahdeksaan menetykseen.
Toinen finaali pelataan maanantaina Helsingissä. Pallo nousee ilmaan klo 18:30.
ToPo jatkoi mitaliputkeaan
BC Nokia ja ToPo ratkaisivat pronssimitalien kohtalon Nokialla. ToPon mitaliputki sai jatkoa, kun se päätti kautensa vierasvoittoon 89–78.
Avauspuolikkaan aikana molemmat joukkueet onnistuivat hyvin hyökkäyspäässä. Laila Lawrence pussitti ensimmäisten 20 minuutin aikana 14 pistettä, mutta ToPo pääsi puoliajalle 45–43-johdossa.
Kolmannella jaksolla ero ei juurikaan muuttunut, ja ratkaisu jäi viimeisen kymmenminuuttisen varaan.
Se oli vierasjoukkueen näytöstä Sarah Gatesin ja Carmen Tyson-Thomasin johdolla, sillä kaksikko vastasi jakson aikana kaikista helsinkiläisten 27 pisteestä. BC Nokia ei heidän hyökkäystehoihinsa pystynyt vastaamaan, ja pronssimitalit matkasivat Helsinkiin. ToPo:lle mitalit olivat viidennet peräkkäiset.
Gates pussitti 29 pistettä ja keräsi viisi levypalloa. Tyson-Thomas (28/17/7) teki tuhojaan korin alla. Emännistä Laila Lawrence teki tupla-tuplan 27 pisteellä ja kymmenellä levypallolla.
