8.7.2017 Korisliigaa pelaava Helsinki Seagulls on solminut kaksivuotiset sopimukset nuorten Jesper Granlundin, Sakari Laakson ja jo viime kaudella joukkueessa pelanneen Jyri Eboreimen kanssa. Seagullsilla on nyt koossa kuusi pelaajasopimusta kaudeksi 2017-18.

Jyri Eboreime kuuluu Helsinki Seagullsin nuorisovitjaan. Kuva: Oma Design.
185-senttinen, 19-vuotias Rekolan Urheilijoiden kasvatti Eboreime edusti viime kaudella Seagullsia viidessä Korisliigan ottelussa, mutta vietti suurimman osan kaudestaan Helsingin NMKY:ssa A-pojissa ja miesten Divari B:ssa.
194-senttinen ja 20-vuotias Hyvinkään Pontevan kasvatti Sakari Laakso pelasi niin ikään viime kaudella Divari B:ta joukkuenaan PuHu Juniorit. Vuonna 2000 syntyneen, 193-senttisen nuorten maajoukkuepelaaja Jesper Granlundin joukkueita viime kaudella olivat Hyvinkään Ponteva Divari B:ssa ja Helsinki Rocks A-poikien SM-sarjassa.
- Näiden nuorten kanssa solmitut sopimukset ovat satsaus tulevaisuuteen ja tärkeässä roolissa joukkuetta rakennettaessa. Ne tukevat vahvasti pitkän tähtäimen tavoitettamme tarjota pääkaupunkiseudun seuroissa pelaaville junioreille mahdollisuus ammattimaiseen harjoitteluun ja pelipaikkaan Korisliigassa, kommentoi Seagullsin urheilutoimenjohtaja Toni Leppänen.
- Hienoa, että saatiin kiinnitettyä nämä kolme nuorta pelaajaa meille. Kaikilla on halu kehittyä ja ottaa askeleita eteenpäin uralla, kommentoi Seagullsin apuvalmentaja Petri Velling.
Seagullsilla on voimassa sopimukset kaudesta 2017-18 Alex Vaenerbergin, Timo Heinosen, Ricky Waxlaxin, Jyri Eboreimen, Sakari Laakson ja Jesper Granlundin kanssa.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.