Hongan Koponen ilmoittautuu NBA:n varaustilaisuuteen

Koripallon tuoreen Suomen mestarin Espoon Hongan pelintekijä Petteri Koponen, 19, ilmoittautuu NBA:n varaustilaisuuteen. Varaustilaisuus järjestetään 28. kesäkuuta Madison Square Gardenissa New Yorkissa.

– Tavoitteena on tietenkin ensimmäisen kierroksen varaus. Jos näyttää siltä, ettei se toteudu, vedän nimeni pois listoilta 18. kesäkuuta mennessä. Silloin katseet suunnataan Euroopan kentille, kertoo Koponen, jolla on voimassaoleva sopimus Hongan kanssa.

Mark Cornsteinista Koposen agentti

Memphisissä pelatussa Nike Hoop Summit-ottelussa edukseen esiintyneen Koposen agenttina NBA:n suuntaan toimii Pinnacle Management-yhtiötä edustava Mark Cornstein. Pinnaclen asiakkaina ovat muun muassa  Primoz Brezec, Beno Udrich, Esteban Batista, Darko Milicic ja Nenad Kristic.

– Sain Hongan päävalmentajan Mihailo Pavicevicin välityksellä oikeastaan pelkkää positiivista palautetta tästä agenttitoimistosta, joten valinta oli sen myötä helppo.

Koponen tapaa agenttinsa Cornsteinin 20. toukokuuta New Yorkissa.

– Cornstein valmistaa minua NBA:n varaustilaisuuteen ja järjestää näytille niille seuroille, jotka ovat minusta kiinnostuneet. Harjoittelen samalla Yhdysvalloissa, jotta olen hyvässä kunnossa kesäkuussa järjestettävillä workout-leireillä, toteaa Koponen.

Eurooppa on toinen vahva vaihtoehto

Koponen painottaa, että hän ei hätäile NBA:n suuntaan. Kaikki kortit katsotaan tarkkaan.

– Minulla on vielä kolme vuotta aikaa tulla varatuksi sinne. Jos tosiaankin näyttää siltä, että ensimmäisen kierroksen varaus ei toteudu, niin sen jälkeen katsotaan Euroopan optio. Eihän sitä koskaan tiedä, mutta näillä näkymin on epätodennäköistä, että pelaan ensi kaudella Hongassa.

Espoon Hongan omistajan Mika Sohlbergin mukaan Koposta kohtaan on ehditty osoittaa paljon kiinnostusta Euroopan suunnalta.

– Jos NBA-kuvio ei vielä toteudu, niin Honka auttaa Koposta löytämään hyvän seuran Euroopasta. Tässä tapauksessa Honka joko vuokraa tai myy Koposen johonkin eurooppalaiseen seuraan, kertoo Sohlberg.

Kautta aikain neljä suomalaispelaajaa on tullut varatuksi NBA:han. Los Angeles Lakers huusi ensimmäisenä suomalaisnimenä Kari Liimon vuonna 1969. Kalevi Sarkalahti varattiin vuonna 1973 (Phoenix) ja Timo Saarelainen vuonna 1985 (LA Lakers).

Kaikkien aikojen korkein suomalaisvaraus on Hanno Möttölä, jonka Atlanta Hawks vei vuoden 2000 varaustilaisuuden 40. vuorolla. Möttölä pelasi ensimmäisenä suomalaisena NBA:ssa ja Hawksissa kaudet 2000-02.

Päivitetty