16.3.2003 Naisten SM-finaaleista tulee viime kauden toisinto. Vuosi sitten SM-hopealle jäänyt Äänekosken Huima haastaa jälleen helsinkiläisjoukkue Pantterit mestaruustaistossa. Huima eteni finaaliin kukistamalla Espoo Basket Teamin lauantaina kotonaan 97-62. Äänekoskelaiset voittivat välieräsarjan 2-1.
Huiman ja EBT:n kolmas välierä eteni puoliaikataukoon asti tasaisissa merkeissä. EBT oli emännistään tauolle mentäessä vain neljän pisteen päässä (45-41). Kolmas neljännes nousi ratkaisevaksi, eikä Huima antanut siinä vierailleen armoa. Huima vei jakson peräti 27-6 ja taisto oli ohi. Viimeisen varmistuksen asialle Huima antoi repimällä eroa lisää vielä päätösneljänneksen alusssa ja tilanteeksi 86-49.
EBT oli aivan liikaa liettualaisvahvistuksensa Jurgita Kausaiten varassa, joka toisessa välierässä heitti huikeat 44 pistettä. Tälläkin kertaa Kausaite teki 25 pistettä, mutta avut joukkuekavereilta jäivät vähäisiksi. Huiman irtiottovaiheessa Kausaite oli ainoa espoolaispeluri, joka onnistui korinteossa.
Huiman menestysresepti on sama kuin sen tulevalla finaalivastustajallakin; tasaisuus. Ärhäkimmässä vedossa lauantaina olivat Sari Puranen (22/1) ja Saara Lind (21/5). Myös aloitusviisikon muut jäsenet Kenya Robinson (17/10), Minna Myllylä (13/4) ja Sanna Puskala (12/5) ylsivät kaksinumeroisiin pistelukemiin.
Naisten SM-finaalit käynnistyvät tiistaina 18.3. klo 18.30. Panttereilla on SM-runkosarjavoiton tuoma kotikenttäetu, joten loppuottelusarja alkaa Töölön Kisahallista. Finaaleissa Pantterit hakee jo neljättä peräkkäistä mestaruutta ja Huima puolestaan seuran historian ensimmäistä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.
Kesäkuussa 2027 Espoossa pelattaviin naisten koripallon EM-kotikisoihin haetaan nyt tapahtumalähettiläitä eri puolilta maata.
Lastenvalmennusverkosto on Suomen Koripalloliiton ja Kolmen Kampuksen Urheiluopiston järjestämä täydennyskoulutusohjelma suomalaisen lasten valmennuksen kehittämiseksi ja arkisen seuratoiminnan auttamiseksi.
Kolmanteen MM-karsintaikkunaan valmistautuvan Susijengin kesä on täydessä käynnissä. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on lähettänyt 42 pelaajalle kutsun alkukesän perinteiseen Open Gym -leiritykseen, jossa eturivin pelaajat niin kotimaasta, Euroopan ammattilaiskentiltä kuin Atlantin takaakin kerääntyvät yhteen.
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.
Naisten ja miesten 3x3-maajoukkueet ovat aloittaneet yhteisen valmistautumisensa kohti kesän kansainvälisiä haasteita, ja edessä ovat EM-karsinnat Slovakian Košicessa 13.–14. kesäkuuta.