Jazz taipui Rocketsille jatkoajan jälkeen – Markkanen 22 pistettä

NBA:ssa Lauri Markkasen edustama Utah Jazz kärsi jatkoaikatappion Houston Rocketsille 126-127 (51-64, 115-115). Lauri Markkanen tilastoi 22 pistettä ja 9 levypalloa.

Lauri Markkanen repi 20 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan Netsiä vastaan. Kuva: Ville Vuorinen.

Rockets johti ottelua toisella neljänneksellä jo 16 pistettä, mutta Jazz kampesi takaisin peliin ja jatkoajalle asti. Jatkoajalla Jabari Smith Jr. upotti vapaaheitolla loppulukemat 36,4 sekuntia ennen loppusummeria.

Rocketsin ykkönen oli 37 pistettä, 14 levypalloa ja 6 syöttöä tilastoinut Alperen Sengun, joka sai tukea muun muassa Smith Jr.:ltä (24/10).

Markkanen pelasi 39 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 22 pistettä, 9 levypalloa ja yhden syötön. Markkanen osui pelitilanneheittonsa 8/18, joista kolmoset 3/11. Vapaaheitot hän heitti 3/4.

Jazzin pistekolmikon muodosti Markkasen lisäksi Jordan Clarkson (33/12) ja Collin Sexton (28/3/5 syöttöä).

Jazz on edelleen läntisen konferenssin yhdeksännellä sijalla 22 voitolla ja 22 tappiolla.

> Ottelutilastot

Päivitetty

Kategoriat

,