Jazz karkasi jo parhaimmillaan 13 pisteen taakse, mutta päätösneljänneksen alussa utahilaisten hyökkäyspelaaminen sakkasi ja Cavaliers kiri ensin rinnalle ja sitten hetkeksi ohitse.
Cavaliers ei kuitenkaan päässyt karkaamaan kuutta pistettä kauemmaksi ja Jazz nousi ohitse Jordan Clarksonin yhdeksän peräkkäisen pisteen myötä kalkkiviivoilla.
Clarkson nousi Jazzin pistekärjeksi 32 pisteellä, 6 levypallolla ja 4 syötöllä.
Markkanen kuritti vanhaa joukkuettaan keräämällä 25 pistettä, hurjat 16 levypalloa, yhden syötön ja yhden riiston reilun 39 minuutin peliajalla. Markkanen osui pelitilanneheittonsa 6/18, joista kolmoset 1/5. Vapaaheittoviivalta Markkanen heitti 12/14.
Cavaliersin pistekärki oli viime kaudella Jazzissa pelannut Donovan Mitchell, joka taiteili vanhalla kotikentällään 46 pistettä, 5 levypalloa ja 6 syöttöä.
Jazz on nyt läntisen konferenssin kymmenes 21 voitolla ja 23 tappiolla.
