Katajan hurja kiri ei riittänyt voittoon, Le Mans liian vahva KTP:lle

Joensuulaisen Kataja Basketin loppukiri EuroChallengessä ei kantanut voittoon saakka, kun belgialainen Dexia Mons-Hainaut vei voiton LähiTapiola Areenalla 83-85 (39-43). Kotkassa taas KTP-Basket joutui toteamaan Ranskan pääsarjassa pelaavan Le Mansin jo toistamiseen paremmakseen.

Katajan Robert Arnold oli jälleen ilmiliekeissä tehden 36 pistettä Mons-Hainautia vastaan.

Mons-Hainaut piti ottelua käsissään ja kolmannella neljänneksellä jo näytti vahvasti, että ranskalaiset ottavat helpot sarjapisteet mukaansa kotimatkalle.

Kataja kuitenkin osoitti, että Joensuussa ei luovuteta helpolla ja aloitti hurjan kirin kolmannen neljänneksen viimeisillä minuuteilla Robert Arnoldin, Ken Hortonin ja Teemu Rannikon johdolla.

Kataja löysikin päätösneljänneksellä itsensä kahden pisteen johdosta tilanteessa 81-79, kun peliaikaa oli jäljellä runsaat kaksi minuuttia. Vierasjoukkue otti kuitenkin kolmen pisteen Jamie Billien (25/3) kolmosella ja Jason Loven (14/4) hypärillä.

Arnold kavensi vapaaheittoviivalta yhteen pisteeseen, mutta puolustusstopin jälkeen johtoon vievä heitto kolahti rautoihin. Mons-Hainaut viimeisteli lopulta pelin vapaaheittoviivalta.

Edellisessä Katajan EuroChallenge-pelissä 42 pistettä tehneen Arnoldin ranne ei kylmentynyt viikossa, vaan amerikkalaistakamies heitti tällä kertaa 36 pistettä. Häntä säestivät Horton (22/3/3 syöttöä) ja Rannikko (9/1/6 syöttöä/3 riistoa).

Lisätietoja: Ottelutilastot



Le Mans osoitti kovuutensa Kotkassa


Le Mans Sarthe lähti Steveco Areenalla otteluun oivalla peli-ilmeellä: vierasvoitto Kotkasta tarkoitti, että Ranskan pääsarjassa pelaava joukkue etenee EuroChallengen kuudentoista parhaan joukkoon.

NBA-taustainen takamies Rodrigue ”Roddy” Beaubois (19/5/4 syöttöä/3 riistoa) ja tarkkakätinen Shyron Ely (18/2) johdattivat ensimmäisestä neljänneksestä lähtien ranskalaiset karkumatkalle, johon KTP ei enää päässyt mukaan.

Le Mans pysäytti KTP:n jatkotoiveet EuroChallengessä viemällä pelin lopulta 62-96 (32-47).

– Onhan se nyt ihan selvää, että joukkueiden tasoero oli aika iso. He lähtivät isolla viisikolla ja se hieman yllätti meitä. Meissä näkyi tänään vastustajan liika kunnioitus. Se oli ihan sama oliko tänään A-plan, B-plan vai C-plan, mikään ei toiminut tänään, KTP-luotsi Anton Mirolybov kommentoi.

KTP:lta LaMonte Ulmer pelasi erinomaisesti tehden 21 pistettä ja hakien 14 levypalloa.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Haanpää Boråsin parhaimmistoa jatkoaikatappiossa


Samuel Haanpään edustama Borås Basket hävisi jatkoajan jälkeen Okapi Aalstarille 119-118 (59-54). Jason Clarkin (31/4) kolmonen vei Okapin jatkoajalle, jonka belgialaiset hoitivat nimiinsä Boråsin voittoheiton mennessä ohitse.

Haanpää kuului joukkueensa parhaimmistoon tekemällä reilussa 33 minuutissa 17 pistettä, hakemalla 4 levypalloa ja jakamalla 3 syöttöä.

Lisätietoja: Ottelutilastot



Ville Tuomisen valmentama tanskalainen Bakken Bears taas hävisi kotonaan numeroin 61-94 (33-53) Gordon Herbertin luotsaamalle Fraport Skylinersille. Susijengin Mikko Koivisto ei ollut frankfurtilaisten kokoonpanossa.

Lisätietoja: Ottelutilastot