Keena Young täydentää Namika Lahden kokoonpanon

Namika Lahti ja amerikkalaislaituri Keena Young, 26, ovat solmineet kautta 2011/12 koskevan pelaajasopimuksen. 198-senttinen Young on joukkueen matkassa jo keskiviikkoisessa harjoitusottelussa Lappeenrannassa.

Young pelasi yliopistouransa utahilaisessa Brigham Youngin yliopistossa ja kuului joukkueensa kantaviin tähtiin. Viimeisellä yliopistokaudellaan Young kirjautti 17,4 pistettä ja 6,6 levypalloa ottelua kohden.

Ennen Suomeen saapumistaan Young on pelannut ammattilaisena Belgiassa, Etelä-Koreassa, Kosovossa, Filippiineillä ja Israelissa. Viime kaudella Young nakutti Israelissa 28 ottelussa 17,1 pistettä ja 6,1 levypalloa ottelussa.

– Young ei ole isoin mahdollinen pelaaja, mutta hän on urheilullinen kaveri, joka kykenee juoksemaan kenttää hyvin. Hän pystyy ilman muuta pelaamaan vahvasti korien läheisyydessä, Namika Lahden päävalmentaja Kimmo Kujansivu kommentoi.

Namika Lahti lähtee alkavaan liigakauteen miehistöllä, jossa pelaavat Keena Young, Steven Wright, Ryan Brooks, Ville Mäkäläinen, Valtteri Mäkäläinen, Sami Pekkola, Jari Vanttaja, Aleksi Alanen, Roope Suonio ja Jimi Koskinen sekä A-juniori-ikäiset Otto Aalto, Mert Cakici, Samuli Oja sekä Sebastian Booker.