Kouvot kukisti Namika Lahden, Kaunisto yli 3000 pisteen

3.10.2014 21:48 Kouvolan Kouvot otti Korisliigan ainoassa perjantain pelissä kauden ensimmäisen voittonsa kukistettuaan kotipelissään Namika Lahden 83-77 (40-35). Kotijoukkueen Ville Kaunisto ohitti ottelussa 3000 runkosarjapisteen rajapyykin.

Lahtea kaudella 2005-06 edustanut Kouvojen Jonathan Jones rankaisi ex-seuraansa 21 pisteen ja 18 levypallon tehoilla.

Kouvojen takuumiehiin kuulunut Susijengi-laituri Ville Kaunisto teki runkosarjassa 3000. pisteensä. Kuvat: Kai Kilappa & Matti Koskinen.


Kouvot johti 15-2 -starttinsa jälkeen koko ajan, mutta Namika nousi pari kertaa lähelle. Toisella jaksolla se kävi pisteen päässä ja vielä päätösjakson puolivälissä kuuden pisteen tuntumassa.
 

– Meillä oli toisella jaksolla ja kolmannen alussa tilaisuus pistää peli pakettiin, mutta Lahti osui siinä vaiheessa kaukaa hyvin. Ei meillä kuitenkaan hätää ollut, vaan ylsimme tasapainoiseen esitykseen. Puolustus toimii, mutta hyökkäyspäässä on vielä hiomista, kommentoi Kouvojen valmentaja Jyri Lehtonen, joka odottaa jo ensi keskiviikon Kymenlaakson derbyä Kotkassa.
 

Kouvojen 211-senttinen sentteri Jonathan Jones keräsi 21 pistettä ja 18 levypalloa. Namikan Cameron Bennerman pisti vielä paremmaksi 25 pisteellään.

Kaunisto uudelle tuhatluvulle

Ville Kaunisto teki kotijoukkueelle kahdeksan pistettä ja poimi 12 levypalloa. Samalla maajoukkuelaituri ylitti 3000 pisteen rajan Korisliigan runkosarjapeleissä. Kaunistolla on nyt koossa runkosarjasta 3006 pistettä.

Runkosarjapelejä Kaunistolla on takanaan 240, joten ottelukohtaiseksi keskiarvoksi muodostuu 12,5 pistettä. Pisteiden ohella Kauniston irtopallovainu on kaikkien tiedossa. Hän on kautta aikain ainoa kotimainen pelaaja, joka on voittanut liigan levyritilaston (kaudella 2013-14).

Miesten maaotteluita Kaunistolla on tilillään 27, jonka lisäksi on tullut valituksi Korisliigan vuoden pelaajaksi 2011 ja ykkösdivarin parhaaksi 2001. Kaunisto on voittanut Suomen mestaruuden 2004 (Kouvot) ja Suomen cupin 1999 (Piiloset).

(STT – Basket.fi)

 
8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

Näytä lisää vastaavia