KTP-Basket ei jättänyt tänään minkäänlaista tulkinnanvaraa kentän herruudesta. Kotikentällään Kotkassa pelannut joukkue lähetti Uudestakaupungista kylään tulleet Korihait kotimatkalle lukujen 103–63 saattelemana.
Pistehurmoksen kärkinimenä hääri heittäjä-ässä Remu Raitanen. Laituri nakutteli tauluun 25 pistettä huikealla 69 prosentin kokonaistarkkuudella, saalisti seitsemän levypalloa, jakoi neljä koriin johtavaa syöttöä ja nappasi näppeihinsä vielä kaksi riistoakin. Hänen vanavedessään, joskaan ei kaukana, ui joukkuetoveri Vili Nyman, jolle merkittiin 13 pistettä ja kahdeksan levypalloa.
– Tuntui hyvältä palata vanhan kotiyleisön eteen. Täällä on kiva pelata. Olemme monipuolinen joukkue, jolta löytyy voimaa ja heittotaitoa, totesi Nyman ottelun jälkeen Ruudun haastattelussa.
Korihaiden pistetiltastoa ottelussa johti Unique McLean, jolle merkittiin 23 pistettä mutta toisaalta myös kuusi pallonmenetystä.
Lokkien kurssi suoristuu
Helsinki Seagulls esiintyi tänään kotikentällään huomattavasti varmemman näköisenä kuin viime ottelussaan Kouvolassa. Töölöläisisännät saivat vieraakseen Bisons Loimaan ja voittivat ottelunsa tasaisella työllä luvuin 83–71.
Ottelussa hyviä otteita esittelivät maajoukkueveteraanit Tuukka Kotti ja Petteri Koponen. Kotti keräsi 16 pistettä ja kahdeksan levypalloa, kun taas Koponen sai nimiinsä kymmenen pistettä ja seitsemän koriin johtavaa syöttöä.
Illan todellinen tähti oli kuitenkin Lassi Nikkarinen, joka iski tauluun 24 pistettä ja jakoi syöttöjä viisi kappaletta. Nousevan pelinjohtajan ruuti oli huomiota herättävän kuivaa, sillä kuudesta kaukoheittoyrityksestä upposi neljä.
– Pidimme paremmin huolta temmosta emmekä lähteneet juoksemaan, jos ei ollut paikkaa. On helppo pelata, kun ympärillä on kavereita, jotka tietävät, mitä voittaminen vaatii, sanaili pistetykki Nikkarinen Ruudun haastattelussa.
Bisonsin puolella eniten pisteitä keräsivät Cortez Edwards 16:lla, Kazembe Abif 15:llä ja Juho-Matti Henttonen 14:llä.
