16.4.2010 Naisten koripallomestaruus ratkeaa vasta viimeisessä mahdollisessa ottelussa sunnuntaina Lappeenrannassa. Catz sai kullan katkolle perjantaina, mutta neljä sekuntia ennen loppua uponnut Peli-Karhujen Lotta Richterin kolmen pisteen heitto käänsi neljännen kohtaamisen kotkalaisten eduksi.

Lotta Richter nousi PeKan sankariksi neljännessä finaalissa.

Reetta Piiparin Catz oli hurjassa iskussa ottelun alussa, mutta taipui lopulta. Ratkaiseva viides finaali pelataan Lappeenrannassa sunnuntaina. Kuvat: Matti Koskinen.
PeKan voitettua perjantain finaalin 82-80 (38-46) ottelusarjan voitot ovat tasan 2-2.
- Olihan melkoinen loppu, henkäisi PeKan valmentaja Seppo Kurki viimeisestä puoliminuuttisesta, jonka aikana johto vaihtui kolmesti.
- Ratkaisu (viimeinen kolmonen) ainakin noudatti Richterin suvun perinteitä. Lotan isosisko Jutta ratkaisi meille seuran ensimmäisen loppuottelun Catzia vastaan vuonna 2007, Kurki naurahti.
Avauskympillä peräti 30 pistettä takonut Catz pääsi viimeiselle kymmenminuuttisella kullanhohtoisessa kymmenen pisteen johdossa, mutta PeKan Porchia Green sytytti kymmenen pisteen sumalla joukkueensa taisteluun.
- Onneksi Catz sai ensimmäisellä kymmenminuuttisella vain 30 pistettä. Niin hyvää Catzia en ole nähnyt koskaan aiemmin. Taru Tuukkanen piti meidän hengissä alussa, kun kukaan muu ei osunut, Kurki kommentoi.
Kotkalaisia kevään kantaneiden Lisa Leen (22 pistettä/10 levypalloa) ja Greenin (20/3) lisäksi myös kesken kauden PeKan riveihin äitiyslomalta palannut Tuukkanen (18/10) on päässyt vahvaan vireeseen. Koko kolmikko urakoi täyden 40-minuuttisen. Richterin pistemäärä oli kymmenen.
Catzia eivät pystyneet pelastamaan tehonaiset Reetta Piipari (28/3), Elisa Bue (18/10) ja Jelena Reshetko (17/14). Piipari pommitti sisään peräti kahdeksan tusinasta kolmen pisteen yrityksestään.
Viides ja viimeinen loppuottelu alkaa Lappeenrannassa sunnuntaina kello 16. Catzille Suomen mestaruus olisi ensimmäinen, PeKalle jo kolmas neljään vuoteen.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.