Ray Ailus palaa KTP-Basketin päävalmentajaksi

Jo kolmannen työrupeamansa Kotkassa aloittava Ray Ailus, 43, palaa Korisliigassa pelaavan kotkalaisjoukkueen peräsimeen kaudeksi 2016-2017. Ailuksen päävalmentajasopimus on mallia 1+1 vuotta.

Ray Ailuksen johtama KTP nousi runkosarjan päätöskierroksella kakkoseksi ja voitti 13 viimeisestä pelistään yhdeksän.

Viimeisimmällä KTP-Basket -kaudellaan 2010-11 Ailus luotsasi joukkueen Korisliiga-pronssille. Edellinen valmennuspesti Ailuksella on Ruotsista kausilta 2013-15, jolloin hän toimi pääsarjassa pelanneen Solna Vikingsin päävalmentajana.

KTP:n lisäksi nuorisomaajoukkueiden peräsimistä tuttu Ailus on valmentanut Korisliigassa Aura Basketia, UU-Korihaita sekä Joensuun Katajaa.

– Ailus on näyttänyt osaamisensa meillä jo aiemmin ja uskon hänen olevan entistä kypsempi valmentaja. Uskon, että hän laittaa pelaajat töihin, KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström kertoo.

Päivitetty