Koripalloliiton lisenssiselvityksistä ja -ennusteista vastaavat Timo Mannonen ja Markku Salmikivi esittelivät webinaarissa kauden 2021–22 lopullisia numeroita lisenssien takana. Webinaarissa paneuduttiin lisenssimäärän kehitykseen, pelaajamääriin sekä drop-out-ilmiöön.
Uutena osana lisenssidatasta on irrotettu koripallon suosio lasten keskuudessa -osio. Lajin vetovoimaa mitataan sillä, että kuinka iso osa alueella asuvista 2009–2014-syntyneistä lapsista harrasti koripalloa kaudella 2021–22. Katsauksessa tarkasteltiin koripallon vetovoimaa kunnittain ja postinumeroalueittain.
Kaudella 2021–22 7–12-vuotiaita koripallon pelaajia oli yleensä 8.200, joista poikien osuus oli 56 % ja tyttöjen 44 %. Kaikkiaan koripalloa ikähaarukassa harrasti 2,2 prosenttia lapsista. Koripallon suosio 7–12-vuotiaiden poikien keskuudessa on kunnittain suurinta Karkkilassa (11,3 %), Lapualla (11 %) sekä Forssassa (9,7 %). Tyttöjen puolella kolmen kärjen muodostavat Vimpeli (28,1 %), Taivalkoski (15,6 %) ja Karkkila (13,5 %). Suurista kaupungeista koripallo on suosituinta sekä poikien ja tyttöjen osalta Espoossa sekä Helsingissä.
Kun harrastajamääriä peilaa postinumeroalueittain, löytyy suuria eroavaisuuksia kaupunkienkin sisältä. Tarkka data antaa seuroille mahdollisuuden tehdä ponnistelua niissä kaupunginosissa, jossa heidän harrastajamääränsä jäävät prosentuaalisesti alhaiseksi ja jossa mahdollista harrastajapotentiaalia olisi enemmän.
Esimerkiksi Espoossa lasten keskuudessa eniten harrastajia löytyy kahdesta suuresta asuinkeskittymästä eli Suur-Leppävaaran alueelta sekä Tapiolasta. Sen sijaan mitä lännemmäksi Espoossa menee, tippuu prosentuaaliset harrastajamäärät moninkertaisesti.
Tutustu Timo Mannosen esitykseen >
Tutustu Markku Salmikiven esitykseen >
Vuoden 2022 lopulliset tutkimukset ja selvitykset ovat päivitetty lisenssitutkimuksen nettisivuille >
