


”Susijengi” jatkoi voitollisten maaotteluiden sarjaansa viime viikon perjantaina puristamalla 3,500-päisen kotiyleisön edessä 74–79 (41–36)-voiton MM-kisakävijä Saksasta.
Suomen ensimmäinen voitto Saksasta 16 vuoteen on tietenkin jo itsessään merkittävä saavutus, mutta joukkueen sisällä otteluun suhtauduttiin onnistuneena tulikokeena ennen 12.–24. elokuuta pelattavia EM-karsintoja.
– Saksa-ottelu oli tietynlainen ”gutcheck”. Ottelussa katsottiin, onko meillä sisua ja kanttia hakea vierasvoitto kovasta joukkueesta vaikeissa olosuhteissa, ja me pystyimme siihen, arvioi susijengin 198-senttinen vauhtikone Shawn Huff.
– Heitot eivät pudonneet niin kuin olisimme halunneet ja välillä tuntui siltä, että Saksa sai pelata välillä röyhkeänkin kovaa, mutta me emme saaneet vastata kovuuteen. Niitä pelejä kuitenkin tulee, jolloin meidän on päästävä olosuhteiden ja tuomarilinjan yli ja kerätä itsemme, kun kaikki menee meitä vastaan.
Kiihkeässä ottelussa pilli soi herkästi suomalaisia vastaan, ja Suomi joutui pelaamaan viimeiset minuutit ilman Huffia, Kimmo Muurista, Gerald Lee jr.:a ja Teemu Rannikkoa. Petteri Koponen, Sasu Salin ja Mikko Koivisto varmistivat kuitenkin viimeisten minuuttien koreillaan Suomelle vierasvoiton.
– Matsi osoitti myös, kuinka paljon leveyttä meillä oikeasti on. En tiedä, kuinka moni muu joukkue olisi vastaavissa olosuhteissa kestänyt sen, että neljä avausviisikon jätkää lentää loppuminuuteiksi pihalle, Huff huomauttaa.
Unkarilaisyleisö ei huoleta
Hagenissa pelatun ottelun ilmapiiri oli Suomelle hyvää esivalmistelua myöhään perjantai-iltana Unkarin Szolnokissa pelatun EM-karsinta-avauksen kannalta. Runsaan kolmen tuhannen saksalaiskannattajan vihellykset ja huudot täyttivät Hagenin hallin, ja vastaavaa on luvassa Szolnokissa, jossa Obie Trotterin liittyminen maajoukkuevahvuuteen ja Àdam Hangan NBA-varaus ovat nostattaneet pienoisen koripallokuumeen.
– Unkari on todella hyvä joukkue. Hangan ja Trotter muodostavat hyvän takakentän, mutta kyllä meilläkin on aika paljon aseita ja taitoa takakentällä, Huff naurahtaa.
– Molemmat joukkueet ovat varmasti scoutanneet toisensa juurta jaksain ja veikkaan, että ensimmäisen matsin tempossa näkyy se, kuinka paljon molemmat haluavat voittaa. Siinä matsissa ei tule yhtään irtopalloa, jonka perään ei syöksyttäisi.
Szolnokin kotiyleisöä susijengi ei säiky, siitä Huff menee takuuseen.
– Monta pelaajaa on uransa aikana pelannut ulkomailla vieläkin isommissa halleissa ja vieläkin kovaäänisempien yleisöjen edessä. Kaikki ovat tottuneet siihen, että katsomossa on meteliä, kun pelataan. Jos yleisön meteli vaikuttaa jotenkin, niin vaikutus on positiivinen.
Huff ja miesten maajoukkue ovat myös seuranneet hyvillään tiedotteita Helsingissä pelattavien EM-karsintaotteluiden lipunmyynnistä. Ennakkolippuja 15. ja 21. elokuuta pelattaviin otteluihin oli tiistaina myyty yhteensä jo reilusti yli 8000.
– Jokainen pelaaja on kiitollinen jokaisesta fanista, joka tulee paikan päälle kannustamaan meitä kohti EM-kisoja. Palamme halusta päästä Jäähalliin näyttämään kotiyleisöllemme, mitä varten olemme treenanneet lujaa koko kesän, Huff lupaa.
Lue myös seuraavat artikkelit
- Suomen kotiotteluihin myyty jo yli 8000 pääsylippua
- URHOtv näyttää Suomen EM-karsinta-avauksen Unkarista
- Koponen Saksa-voitosta: ”Osoitus osaamisestamme”
- Suomi voitti MM-kävijä Saksan EM-karsintojen kenraalissaan
- Portugalilta myrskyvaroitus – voittamattomana EM-karsintoihin
- Suomen EM-karsintavastus Unkari vakuutti otteluruuhkastaan huolimatta
Lisätiedot: EM-karsintaotteluiden ennakkolipunmyynti
Lisätiedot: Suomen miesten maajoukkue
