Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue kohtaa viikonlopun aikana Portugalissa Portugalin, Belgian ja Unkarin. Tänään vastaan asettui Portugali.
Suomi sai otteluun vahvan lähdön ja vei avausneljänneksen 26–14. Portugali vastasi toisella jaksolla ja kavensi eroa, mutta puoliajalle lähdettiin edelleen Suomen 44–39-johdossa.
Tauolta Sudenpennut tuli jälleen vahvasti. Suomi piti Portugalin kolmannella neljänneksellä vain 10 pisteessä ja kasvatti samalla johtonsa 18 pisteeseen. Päätösjaksolla Portugali pystyi jälleen haastamaan paremmin, mutta Suomen voitto ei enää ollut uhattuna. Suurimmillaan Sudenpentujen johto kävi 20 pisteessä ja loppulukemat kirjattiin Suomelle 82–65.
– Portugali tarjosi meille hyvän peilin omista perusasioistamme. Kun pelasimme omalla puolustuksen intensiivisyydellä veimme peliä, kun taas emme, vaikeutimme asioita itsellemme. Portugalin tasoisia joukkueita meidän on voittaman, mikäli haluamme päästä kilpailemaan kesän lopussa EM-kisojen merkitsevistä sijoista, päävalmentaja Antti Koskelainen kommentoi.
Suomi hallitsi levypalloja
Joukkueiden pelitilanneheittoprosentit olivat lähellä toisiaan Suomen heittäessä 43 ja Portugalin 42 prosentin tarkkuudella. Selkeä ero syntyi kaaren takana: Suomi upotti kolmen pisteen heittonsa 33 prosentin tarkkuudella, kun Portugali osui 17 yrityksestään vain kerran.
Suomi vei myös levypallot 48–33 ja menetti pallon 17 kertaa Portugalin 20 menetystä vastaan.
– Meillä oli enemmän heittoja kuin vastustajalla, heitimme ne paremmalla prosentilla sisään ja lisäksi voitimme levypallot molemmissa päissä, emmekä menettäneet palloa liikaa, Koskelainen summaa.
Tilastojen valossa Suomelta erottuivat Werner Stude 16 pisteellä, 3 levypallolla ja 6 syötöllä, Milton Ekholm 16 pisteellä, 4 levypallolla ja 2 riistolla sekä Max Crayton 13 pisteellä, 5 levypallolla ja 2 riistolla.
Koskelainen nosti yksittäisten pelaajien sijaan esille koko ryhmän panoksen.
– Peliminuutit jakautuivat tänään 10-20 minuutin sisälle 13:lla pelaajalla, joten kyllä kaikki onnistuivat vuorollaan auttamaan joukkuetta voittamaan.
Seuraavaksi vastaan Belgia
Suomen maaottelut Rio Maiorissa jatkuvat huomenna Belgiaa vastaan. Valmistautumiseen ei Koskelaisen mukaan ole luvassa suurempia erikoisuuksia.
– Huomiseen peliin valmistaudutaan perinteisin menoin. Nukutaan, herätään, syödään, harjoitellaan, syödään lisää, katsotaan videoita ja toivotaan, että pelaaminen kentällä onnistuu.
Neljännekset: 14–26, 39–44, 49–67, 65–82.
Suomi pelaa huomenna Belgiaa vastaan klo 17.30 Suomen aikaa.
