Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen joukkue EM-karsintoihin nimetty

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen eli vuonna 1986 syntyneiden maajoukkue ottaa viikon kuluttua suunnan kohti Espanjan Leonia. Saman ikäluokan suomalaispojilta jäi EM-kisapaikka omissa jatkokarsinnoissaan lunastamatta ja nyt kisapaikkaa lähtevät jahtaamaan tytöt. Tehtävä on kova, sillä tavoitteen täyttyminen vaatii eurokoripallon suurmahtien haastamista ja voittamista.

Suomella on Leonissa 14.-18.4. pelattavassa karsintaturnauksessa vastassaan Belgia, Espanja, Ranska, Saksa ja Turkki. Turnauksen kolme parasta etenee varmuudella Slovakian Bratislavassa heinäkuussa pelattaviin EM-kisoihin. Lisäksi kolmen karsintalohkon kaksi parasta lohkonelosta lunastavat paikat kisakoneeseen.

– Lähdemme taistelemaan EM-kisapaikasta. Joukkueessa on ollut koko kevään ajan erittäin hyvää kilpailua pelipaikoista. Nyt meillä on hyvä kokonaisuus, josta löytyy kokoa ja taitoa. Tytöt ovat kauden aikana kehittyneet ja saaneet rutiinia kovista peleistä sarjoissa, joissa ovat pelanneet, arvioi 18-vuotiaiden tyttöjen päävalmentaja Kimmo Ketola.

Viime elokuussa Suomi pelasi EM-karsintojen ensimmäisessä osassa kovassa lohkossa, jossa pelasivat mm. Latvia, Liettua ja Ukraina. Nyt valitussa maajoukkueessa on mukana kymmenen pelaajaa edellisestä karsinnasta ja kaksi uutta nimeä (Henna Koponen ja Minna Sten).

Turun Rientoa edustava Minna Sten on yksi neljästä vuotta nuoremmasta pelaajasta, jotka tulivat joukkueeseen valituiksi. Muut ovat Helsingin NMKY:n Maija Alasentie, Riennon Fia Ohtonen sekä Panttereiden Pauliina Vauhkonen.

Espanja ja Ranska suosikit

EM-jatkokarsinnan ennakkoasetelmia tutkailtaessa, kenellekään ei liene yllätys, että turnaukseen lähtevät suosikin viitat harteillaan emäntämaa Espanja ja Ranska. Espanjattarista muutamat pelaajat ovat jo olleet naisten seurajoukkueiden mukana eurocupeissa. Ranskalla on puolestaan isokokoisia ja urheilullisia pelaajia, jotka Pariisin nuorten olympialaisissa voittivat Suomen viime heinäkuussa 32 pisteellä.

Ennakkotietojen mukaan Turkki operoi pitkälti yhden kovan yleispelaajan ja takalinjoilla pysyttelevän tutkaparinsa varassa. Turkkilaisjoukkueet ovat tyypillisimmillään taistelutahtoa täynnä. Saksan joukkue koostuu isoista pelaajista. Joukkue ei ole tekninen, mutta sitäkin kurinalaisempi. Myös Belgia omaa kovan korinalusvoiman. Belgia voitti karsintojen ensimmäisessä osassa mm. Saksan.

– Puolustuspään pelaaminen ja levypallot tulevat olemaan avainasemassa, jotta pääsemme juoksemaan ”helppoja” koreja. Lisäksi hyökkäyspäässä odotamme sopivassa suhteessa kaukoheittoja ja ratkaisuja sisältä. Joukkueemme on kohtuullisen pitkä keskipituudeltaan (178,3 cm), silti meiltä löytyy juoksuvoimaa ja jalkoja puolustuspelaamiseen, arvioi Ketola EM-karsintojen ennakkoasetelmia.

Suomi kohtaa EM-jatkokarsintojen avauspäivänä 14.4. Espanjan. Muut vastustajat tulevat Suomea vastaan järjestyksessä Saksa (15.4.), Ranska (16.4.), Belgia (17.4.) ja Turkki (18.4.).

18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue EM-jatkokarsintoihin

Nimi Pituus Synt. Seura
Maija Alasentie 182 1987 HNMKY
Dinah Bedretdin 178 1986 ToPo
Tiia Huuhka 174 1986 KaaRo
Kira Kojola 175 1986 Honka
Henna Koponen 178 1986 KaPo
Fia Ohtonen 174 1987 TuRi
Riikka Pello 174 1986 ToPo
Minna Raatikka 180 1986 Honka
Saara Silvonen 177 1986 PeKa
Minna Sten 184 1987 TuRi
Mari Summanen 178 1986 Pyrintö
Pauliina Vauhkonen 186 1987 Pantterit
 
Päävalmentaja   Kimmo Ketola
Valmentaja   Kari Luontila
Joukkueenjohtaja   Mirja Sipilä

Lisätietoja: /maajoukkueet/tyttojen_maajoukkueet/18-vuotiaat_tytot/