Susijengin häkellyttävä loppukiri jäi palkinnotta – Kreikka juhlisti EM-pronssimitalia, Susijengi historiallisesti neljäs

Susijengin EM-kisat huipentuivat pronssiotteluun Riikassa, jossa Kreikka juhli pronssimitalia loppulukemin 92-89 (48-34). Kreikka ehti johtaa ottelua jo 17 pistettä päätösneljänneksellä, mutta Susijengi nousi sisukkaasti vielä heittämään voitosta aivan loppumetreillä.

Susijengi joutui toteamaan Kreikan paremmakseen EM-kisojen pronssiottelussa. Kuva: Ville Vuorinen.

1. jakso: Kreikka 24 – Susijengi 15

Riikan Xiaomi Areenassa esipelit käynnistyivät jo 30 minuuttia ennen ottelu, kun noin viitisen tuhatta suomalaista ja parisen tuhatta äänekästä kreikkalaista aloittavat laulun. Ylösheiton jälkeen myös joukkueet ovat silminnähden hermostuneita. Kreikka pistää palloa Giannis Antetokounmpolle, Suomi taas Lauri Markkaselle. Kestää hetken, kunnes molemmat joukkueet saavat pistetilinsä auki kolmosten kautta.

Antetokounmpo hallitsee ilmatilaa ansaitsemalla vapaaheittoja, donkkaamalla suomalaispuolustuksen keskeltä ja blokkaamalla kuin puskista Suomen nopean hyökkäyksen katsomoon. Kreikka äityy nopeasti 8-0-kiriin ja ehtii jo johtaa 9 pistettä.

Kaiken kaikkiaan Susijengi puolustaa ensimmäisellä jaksolla Antetokounmpoa hyvin, mutta sen kustannuksella Kreikka saa viljalti kolmen pisteen heittoja ja nakuttaa ne sisään erinomaisella prosentilla 5/8.

2. jakso: Kreikka 48 – Susijengi 34

Kreikka osoittaa, että tänään heillä on kuuma käsi, kun Kostas Sloukas nakuttaa kolmosen heti jakson alkuun. Susijengin nuoriso-osasto kuitenkin pelastaa. Miro Little riistää ja donkkaa, hetkeä myöhemmin upottaa hyppyheiton. Miikka Muurinen donkkaa miikkamuurismaiseen tapaan kovaa ja korkealta kahdesti. Kaiken kukkuraksi vielä Little syöttää pick and rollista Olivier Nkamhoualle alley-oopin ja ero kavenee pisteeseen

Kreikka on kuitenkin taitava pysäyttämään kirivaiheet. Tyler Dorsey upottaa pitkän kakkosen ja samalla Susijengin hyökkäyspeli puuroutuu. Antetokounmpo saa vapaaheittoja kerta toisena jälkeen. Jakson lopun Kreikka vie 11-1 ja ero venyy 14 pisteeseen.

3. jakso: Kreikka 69 – Susijengi 56

Jälleen näyttää, että Kreikka lähtee jo menojaan, mutta Susijengi kynsii itsensä peliin raapaisu kerrallaan. Little painostaa Kreikan kahdesti menetykseen, Jacob Grandison taas tekee 5 pistettä putkeen ja ero menee hetkeksi alle kymmeneen. Markkanen upottaa illan ensimmäisen kolmosensa, mutta tulikuuma Kreikka kuittaa ne Dorseyn ja Vasileios Toliopoulosin kaukoheitolla.

Susijengi kynsii jälleen itsensä peliin, kun Markkanen nostaa korin läheisyydestä korin ja Sasu Salin upottaa kaksi vapaaheittoa. Antetokounmpo lyö pari donkkia, velipoika Kostas Antetokounmpo myös nappaa donkin takaovesta.

Jälleen Susijengi kävi lähellä, mutta Kreikka pysäyttää kirin ja palaa takaisin kaksinumeroiseen johtoon.

4. jakso: Kreikka 92 – Susijengi 89

Sama trendi jatkuu. Suomi saa jonkinlaisia kiriyrityksiä, mutta Kreikka pysäyttää ne ennen iskuetäisyyttä. Kreikan johto ehtii venyä jo kahdesti 17 pisteeseen. Toivoa ei näytä olevan kuin hitunen. Kun kellossa on aikaa enää 2:39, Markkanen upottaa kolmosen tilanteeseen 85-74 ja Kreikka ottaa aikalisän.

Susijengi jälleen kynsii itsensä peliin, kieltäytyy luovuttamasta ja osoittaa sisukkuutensa. Monta asiaa pitää mennä putkeen ja niin menikin: yksi epäurheilijamainen virhe kreikalle, muutama stoppi kriittisessä paikassa, pari hyökkäyslevypalloa ohiheittojen jälkeen. Nkamhouan kolmonen, Markkasen kolmonen. Yhtäkkiä Susijengi on vain parin pallonhallinnan päässä ja aikaa on alle minuutti.

Little riistää kreikkalaisten syötön ja pääsee nopeaan yksi vastaan yksi. Kreikka rikkoo. Little upottaa molemmat vapaaheitot, aikaa 20,3 sekuntia ja ero kahdessa (!) pisteessä 89-87. Suomi rikkoo Sloukasia, joka säkittää ensimmäisen vapaaheittonsa 90-87, mutta toinen menee ohi. Levypallo Suomelle. Pallo saadaan Elias Valtoselle, jota rikotaan kolmen pisteen heitossa.

Valtonen heittää kaksi ensimmäistä sisään, mutta heittää ohitse kolmannen. Micke Jantunen saa hyökkäyslevypallon, mutta hänen tippiyrityksensä menee ohitse. Suomi rikkoo puolustuslevypallon saanutta Antetokounmpoa. Giannis heittää molemmat vapaaheittonsa sisään loppulukemiin 92-89. Jantunen saa vielä heiton ilmaan puolen kentän takaa, mutta tällä kertaa se menee ohitse.

Ottelun ratkaisu ja hahmot

Susijengin loppukiri oli klassista Susijengiä: jokainen kortti on käännettävä ja peli pelataan loppuun asti. Tällä kertaa loppukiri johti mahdollisuuteen heittää kahteenkin kertaan mahdollisuudesta jatkoajalle ja kerran jopa voitosta. Tällä kertaa heitot menivät ohitse.

Kreikka kuitenkin johti ottelua 37 minuuttia ja 57 sekuntia, Susijengi ei kertaakaan. Johtoasema perustui pitkälti erinomaiselle kaukoheittopelille (kolmoset 14/30%), runsaisiin vapaaheittoihin (22/34 65%) ja nopeisiin hyökkäyksiin ensimmäisen kolmen jakson aikana.

Giannis Antetokoumpoa (30/17/6 syöttöä) oli vaikea pysäytettävä Susijengille – kuten hän on ihan kaikille. Antetokounmpo viimeisteli kakkosensa 9/11 ja suomalaiset joutuivat jatkuvasti rikkomaan häntä, mikä poiki 16 vapaaheittoa, joista hän heitti 12 sisään.

Kirurgintarkasta heittopelistä kolmoselta vastasivat taas muun muassa Tyler Dorsey (20/2, 3p 5/9), Vasileios Toliopoulos (15/1, 3p 4/10) ja Konstantinos Mitoglou (8/4, 3p 2/2).

Suomelta korkeimmat pistemäärät heittivät Lauri Markkanen (19/10), Elias Valtonen (18/5), Olivier Nkamhoua (15/5) ja Mikael Jantunen (13/6/7 syöttöä).

Sanottua

”Onnittelut Kreikalle mitalista ja erittäin kurinalaisesta pelistä. He ansaitsivat johtoasemansa. Samalla todella ylpeä joukkueestani. Tämä ei ollut ensimmäinen kerta, kun peli näyttää olevan jo ohitse ja Susijengi taistelee itsensä takaisin jotenkin. Jos se ei ole suomalaista sisua, niin mikä on?
– Päävalmentaja Lassi Tuovi

”Suuri ylpeys. Peli oli vaikea, ei osuttu. Tuntui jo, että se katosi. Taisteltiin viimeisille sekunneille asti. Oppirahoja, mutta ylpeä, millä taistelutahdolla käännettiin ja saatiin vielä mahdollisuus voittaa tämä peli. Kyllähän tämä sattuu. Lähellä, mutta niin kaukana.”
– Sasu Salin

”Presidentti sanoi juuri kopissa, ettei tällaisia urheilutapahtumia Suomen kansalle ole montaa kertaa tapahtunut. Mahtavaa olla mukana siinä. Tämä oli kaksi ja puoli viikkoa, mutta taustalla on valtava määrä vuosia.
– Hanno Möttölä

”Urheilu on suuria tunteita. Juuri nyt päällimmäisenä ylpeys Susijengistä. Mahtava taistelu. Historiallinen turnaus. Onnea koko joukkueelle.”
– Presidentti Alexander Stubb X:ssä

Mitä seuraavaksi?

Vuoden 2025 EM-kisat päättyvät sunnuntai-iltana kisojen kahden tappiottoman joukkueen, Saksan ja Turkin kohtaamiseen. Kreikalle pronssimitali oli ensimmäinen 16 vuoteen ja tämän sukupolven (Sloukas, Papanikolau, Antetokounmpon veljesten) ensimmäinen. Suomelle sijoitus neljänneksi on aikuisten tasolla kaikkien aikojen paras.

Kisojen siirtyessä hiljalleen menneisyyteen joukkueiden katseet kääntyvät kohti seurajoukkuekautta. Maaotteluita pelataan seuraavan kerran marras-joulukuun 2025 MM-karsintaikkunassa, jotka aloittavat matkan kohti Qatarin 2027 MM-kisoja. Susijengi aloittaa karsintansa kohtaamalla Unkarin vieraissa ja Ranskan kotona.

> Ottelutilastot