Susijengin MM-karsintavastustajat arvotaan sunnuntaina Kiinassa

EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi on uuden jännitysmomentin edessä sunnuntaina, kun vuoden 2019 MM-karsintalohkot arvotaan Kiinan Guangzhoussa. Euroopan MM-karsintojen 32 joukkuetta arvotaan neljän joukkueen lohkoihin, jotka kohtaavat toisensa koti- ja vieraskentällä marraskuussa 2017 ja helmi- ja kesäkuussa 2018.

Henrik Dettmann johdattaa Susijengin MM-karsintoihin tulevana syksynä, kun FIBA:n kilpailumuutos tuo maajoukkueikkunat seurajoukkuekauteen.

Karsintoihin osallistuvat 32 joukkuetta jaetaan kahdeksaan neljän joukkueen lohkoon, jotka kohtaavat toisensa kertaalleen niin koti- kuin vieraskentälläkin. MM-karsintaottelut pelataan marraskuussa 2017, helmikuussa 2018 ja kesäkuussa 2018.

Kunkin lohkon kolme parasta joukkuetta etenee Euroopan MM-karsintojen toiseen vaiheeseen, joka pelataan seurajoukkuekauden 2018-19 aikana. Ensimmäisen karsintavaiheen lohkojumboiksi jääneet joukkueet putoavat puolestaan Euroopan B-divisioonaan, missä niillä on yhä mahdollisuus selviytyä vuoden 2021 EM-kisoihin.

MM-kisat järjestetään Kiinassa 31.8.-15.9.2019. Ainoa automaattisesti kisapaikan lunastanut joukkue on isäntämaa Kiina, jonka lisäksi kisoihin osallistuu kaksitoista joukkuetta Euroopasta, seitsemän Aasian ja Tyynenmeren alueelta, seitsemän Pohjois- tai Etelä-Amerikasta ja viisi Afrikasta.

MM-karsintalohkojen arvonta suoritetaan sunnuntaina 7.5. aamupäivällä n. klo 11:00 Suomen aikaa.

MM-karsinnat ovat osa FIBA:n maailmanlaajuista miesten kilpailumuutosta, joka tuo mukanaan maajoukkueikkunat seurajoukkuekauteen jalkapallon tapaan ja siirtää maanosien mestaruuskilpailut pelattavaksi jatkossa neljän vuoden välein. Suomen vuoden 2017 EM-kotikisojen jälkeen Euroopan mestaruudesta pelataan seuraavan kerran 2021.

Lisätietoja: FIBA:n uusi kilpailumuutos pähkinänkuoressa

Päivitetty