Syksyn Pirkka Street Basket -kiertueen energinen päätöstapahtuma Klaukkalassa

Pirkka Street Basket 2018 on osa Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan Pikkusudet-yhteistyötä, jonka tavoitteena on edistää lasten liikunnallisuutta. Syksyn kiertueella järjestetään yhteensä 14 katukoristapahtumaa yhdessä paikallisten seurojen ja K-kauppiaiden kanssa.

Yhteistanssi innosti kaikki mukaan tanssimaan! Kuvat: Veera Sääski / Koripalloliitto

Aurinko paistoi kirkkaalta taivaalta perjantaina Klaukkalassa, kun Pirkka Street Basket -kiertueen korit kasattiin viimeistä kertaa tänä syksynä. Päätöstapahtuma järjestettiin Monikon parkkipaikalla Klaukkalassa yhdessä Klaukkalan NMKY:n ja K-Citymarket Klaukkalan kanssa.

– Meillä on seuran toiminnassa mukana tosi aktiivisia nuoria. Kiitos heidän, että saamme järjestettyä näin upeita tapahtumia, kiitteli KlaNMKY:n nuorisopäällikkö Mira Heino aktiivista talkooporukkaa.

Tapahtumaan ja sen tunnelmaan erittäin tyytyväinen oli myös K-Citymarket Klaukkalan K-kauppias Tomi Huuho, joka oli vahvasti tukemassa tapahtuman järjestämistä. Hän mahdollisti kouluille bussikyydit ja tarjosi pelaajien eväiden lisäksi myös kaikille talkoolaisille maittavan lounaan.

– Kun ajoin tuohon parkkipaikalle ja aloin kuuntelemaan tätä metelin kasvua, vaistoin heti sen positiivisen energian, mikä tähän tapahtumaan on latautunut. Tällaisia tapahtumia pitäisi olla joka puolella Suomea!, totesi Tomi Huuho.

– Kyllä Pirkka ja K-ryhmä välittävät näiden kautta sitä oikeaa viestiä lapsille. Tämä on koko yhteisöä liikuttava asia, että saadaan lapset liikkumaan ja tutustumaan näin positiiviseen lajiin kuin koripallo on.

118 vauhdikkaan katukorispelin lisäksi Klaukkalassa nähtiin upeita tanssimuuveja sekä lähes kaikki 400 pelaajaa yhteen koonnut yhteistanssi. Koulupäivä oli lapsille varmasti taas yksi hauskimmista ja opettajatkin kehuivat sitä itselleen vuoden hauskimmaksi työpäiväksi.

Seurafakta – Klaukkalan NMKY

Klaukkalan Namikassa voi aloittaa harrastamaan korista heti, kun on oppinut kävelemään. Seuran pienimmät taaperot tunnetaan nimellä vaahtosammuttimet. Aktiivisen taaperotoiminnan lisäksi seurassa on myös paljon aktiivisia nuoria. Klaukkalan NMKY:llä on oma Nuorten Parlamentti, joka järjestää paljon erilaisia tapahtumia.

Kuvassa K-Citymarket Klaukkalan kauppias Tomi Huuho, Nurmijärven kunnanjohtaja Outi Mäkelä ja KlaNMKY:n nuorisopäällikkö Mira Heino. 

Päivitetty