Viime kevään finaalipari kohtaa Pyynikillä

Kauden 2013/2014 finalistit Tampereen Pyrintö ja joensuulainen Kataja Basket ottavat mittaa toisistaan tänään perjantaina Pyynikin palloiluhallilla kello 18:30. Joukkueet ovat aiemmin tällä kaudella kohdanneet kahdesti Katajan viedessä sarjapisteet molemmilla kerroilla.. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä sekä VeikkausTV että KorisliigaTV.

Korisliigan joulukuun pelaaja Robert Arnold ja Kataja saapuvat Pyynikille ottamaan mittaa Damon Williamsin Pyrinnöstä. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.


Pyrintö on viime aikoina kangerrellut pelinsä kanssa ja saldona viimeisestä kymmenestä ottelusta on vain kolme voittoa. Katajan päävalmentaja Pekka Salminen kuitenkin painottaa, että hallitseva mestari on aina hallitseva mestari.

– Me lähdemme otteluun kaksi asiaa mielessä: Pyrintö on paitsi mestari, myös erittäin kova kotijoukkue. Olemme toki jo kerran sieltä voiton hakeneet, mutta vanhoilla peleillä ei ole juuri merkitystä kun perjantaina kamppaillaan, Salminen kommentoi.

Kataja taas on päässyt oivaan vireeseen kauden edetessä: joensuulaiset ovat voittaneet viimeisestä viidestä ottelustaan neljä ja viimeisestä kymmenestä ottelustaan puolestaan peräti kahdeksan.

– Joensuun Kataja on todella haastava vastustaja, sillä sen takakenttä Teemu Rannikon ja Robert Arnoldin johdolla on luultavasti sarjan laadukkain. Katajan peli perustuu täysin Rannikolle ja Arnoldille juostuihin palloscreeneihin, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola analysoi.

Ottelun aloitusheitto heitetään perjantaina 30.1. kello 18:30 Pyynikin palloiluhallissa. Ottelun näyttää suorana nettilähetyksenä VeikkausTV sekä KorisliigaTV.

Lisätietoja: KorisliigaTV

Lisätietoja: VeikkausTV

Päivitetty