Bulls pisti hanttiin Knicksille ja ylsi kolmannella neljänneksellä kahdesti johtoon saakka. Lopulliseen kiriin chicagolaisten rahkeet eivät kuitenkaan riittäneet, kun Knicks vei päätösneljänneksen 19-37.
Knicks on voittanut edellisestä yhdestätoista ottelustaan kymmenen.
Newyorkilaisten avainpelaajat ottelussa olivat Julius Randle (34/7) ja RJ Barrett (22/7/6 syöttöä). Bullsin ykkönen oli taas Nikola Vucevic (26/18), jonka jälkeen toiseksi parhaaksi pistemieheksi kohosi vaihdosta aloittanut Markkanen.
Markkasen illan saldo oli 14 pistettä ja kuusi levypalloa reilussa 25 minuutissa. Markkanen osui kakkosensa 3/3, kolmosensa 2/6 ja vapaaheittonsa 2/2.
Tappiolla Bulls on itäisen konferenssin yhdentenätoista ja kahden voiton päässä Washington Wizardista, joka pitää tällä hetkellä hallussaan viimeistä paikkaa pudotuspelien play-in-turnaukseen.
