Wizards katkaisi Jazzin voittoputken – Markkanen 17 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz joutui toteamaan vieraskentällä Washington Wizardsin paremmakseen loppunumeroin 112-121 (55-61). Lauri Markkanen keräsi Wizardsia vastaan 17 pistettä, 5 levypalloa ja kaksi torjuntaa.

Wizards katkaisi Lauri Markkasen ja Utah Jazzin neljän ottelun mittaisen voittoputken. Kuva: Utah Jazz.

Jazz hallitsi ottelua suurimman osan ensimmäisestä puoliajasta, mutta Wizards ylsi 16-0-juoksuun, joka alkoi puoliaikojen molemmin puolin. Wizards karkasi pahimmillaan 15 pisteen johtoasemaan, jonka Jazz sai kirittyä vielä kuuteen pisteeseen, muttei sen lähemmäksi.

Wizardsin ykkönen oli Kristaps Porzingis, jonka saldo oli 31 pistettä ja 10 levypalloa. Myös Kyle Kuzma (23/8/6 syöttöä) pelasi erinomaisen pelin kotijoukkueelta.

Jazzin pisteistä vastasivat Jordan Clarkson (18/0), Collin Sexton (17/4) ja Markkanen, jonka saldo oli 17 pistettä, 5 levypalloa, yksi syöttö, kaksi torjuntaa ja riisto. Reilut 31 minuuttia pelannut Markkanen osui pelitilanneheittonsa 8/14, joista kolmoset 1/3.

Jazz on tappiosta huolimatta edelleen läntisen konferenssin kärjessä 10 voiton ja neljän tappion saldolla. Tappio katkaisi Jazzin neljän ottelun mittaisen voittoputken.

> Ottelutilastot

Päivitetty

Kategoriat

,