Xavierin tie nousi heti pystyyn

Kolmen suomalaisnaisen edustama Xavier kärsi yllätystappion yliopistokoripalloilun NCAA-mestaruusturnauksen ensimmäisellä kierroksella. Dramaattisten loppuhetkien jälkeen Taru Tuukkanen, Reetta Piipari ja Elina Pasola joutuivat poistumaan kentältä 72-73-häviö niskassaan.

Xavier oli East-alueturnauksen kuudenneksi sijoitettu, kun sen avausvastustaja Stephen F. Austin oli arvostettu 11:ksi. Ranking-sijoitukset eivät kuitenkaan ratkaisuhetkillä paljoa painaneet.

Kun ottelua oli jäljellä 5:50, johti Xavier turvallisen tuntuisesti lukemin 68-56. Stephen F. Austin pääsi takaisin peliin mukaan, aloitti tasaisen nousunsa ja vei viimeisen vajaan kuusiminuuttisen peräti 17-4. Voittokorin heitti Lashinda Winters 8,5 sekuntia ennen hiekan loppumista tiimalasista.

Xavierin Nicole Levandusky, joka oli aiemmin ottelussa onnistunut viidesti kolmosissaan, pääsi yrittämään 1,5 sekuntia ennen päätössummerin pärähtämistä bonusviivan takaa. Heitto kuitenkin ponnahti koriraudasta korkeuksiin ja samalla käynnistyi Xavierin aikainen kesäloma. Xavier ei tehnyt pisteen pistettä viimeiseen kolmeen ja puoleen minuuttiin.

Stephen F. Austin yrittää seuraavaksi yllättää Lousiana Statea. Ottelun voittaja selviytyy jo NCAA-mestaruusturnauksen 16 parhaimman joukkoon.

Tuukkasella tukalaa

189-senttinen Taru Tuukkanen, joka on ollut kauden aikana Xavierin tehokkain pelaaja 14,9 pisteen keskiarvollaan, joutui Stephen F. Austinin erikoisvartiointiin. Xavier ei saanut pelattua palloa Tuukkaselle korin alle. Ja kun pallo Tuukkaselle saatiin, oli edessä aina tiheä käsiviidakko.

Tuukkanen jäi kauas ottelukohtaisesta keskiarvostaan saaden aikaan ainoastaan kaksi pistettä 21 minuutissa. Hänen ainoa korinsa (kuusi yritystä) syntyi vasta toisella jaksolla ajassa 30:40. Vaikka Tuukkasella oli vaikeuksia pistehanojen aukeamisen kanssa, oli hän joukkueensa paras levypallojen kerääjä (7), jonka lisäksi hän antoi kaksi syöttöä ja riisti kerran.

Tulokaskauttaan Xavierissa pelaava Reetta Piipari pelasi kamppailussa 12 minuuttia. Hän heitti neljä pistettä ja antoi yhden koriinjohtaneen syötön. Elina Pasola ei kentälle päässyt.

Päivitetty