Cleveland johti suurimman osan ottelusta, muttei saanut karistettua Trail Blazersia kunnolla kannoiltaan missään vaiheessa. Päätösneljänneksellä Portland kiri kahdesti – kolmen ja viiden pisteen päähän – mutta molemmat kiriyritykset tyssäsivät Cavsin Cedi Osmanin kolmoseen.
Cavaliers osui erityisen hyvin kolmosensa: 39 yrityksestä pussin pohjalle tiensä löysi 17 kolmosta (43,6%).
Vieraiden parhaaksi pistemieheksi nousi Darius Garland, jonka saldo oli 26 pistettä ja 6 syöttöä. Taustatukea antoivat muun muassa Evan Mobley (18/8) ja Cavaliersin kolmanneksi suurimman pistesaaliin kerännyt Markkanen.
Markkanen pelasi ottelussa 33 minuuttia ja 24 sekuntia, joiden aikana hän tilastoi 15 pistettä, yhden levypallon, viisi syöttöä, torjunnan ja riiston. Suomalainen osui pelitilanneheittonsa 4/9, joista kolmoset 2/6. Vapaaheittoviivalle Markkanen pääsi kuuden yrityksen verran, joista sisään meni viisi.
Ilman Damian Lillardia ja CJ McCollumia pelanneelta Trail Blazersilta sukkaa heiluttivat Norman Powell (19/5) ja Robert Covington (17/8).
