Bulls lähti omille teilleen vieden toisen neljänneksen 18-36. Hurjassa vireessä olevan Markkasen lisäksi chicagolaisilta tulessa oli Zach LaVine, joka upotti myös uuden piste-ennätyksensä 42 pistettä. Voitto oli Bullsille kolmas peräkkäinen.
Markkanen pelasi 37 minuuttia, joiden aikana hän heitti pelitilanneheittonsa 12/20, kolmosensa 3/7 ja vapaaheittonsa 8/9. Pisteiden lisäksi suomalainen repi peräti 15 levypalloa, tarjoili kaksi syöttöä ja riisti kertaalleen. Tupla-tupla oli hänelle yhdeksäs viimeisestä yhdestätoista pelistä.
LaVinen ja Markkasen ohessa Bullsin pisteistä vastasi Robin Lopez (17/6), kun taas Celticsin pistekärki oli Kyrie Irving (37/5/10 syöttöä).
Bulls jatkaa kotiotteluitaan maanantain ja tiistain välisenä yönä, kun Chicagoon saapuu vieraaksi Milwaukee Bucks.
