Seuroille koulutustukea – muistattehan tämän?
Seurapalveluyksikkö tukee seurojen osallistumista omien aluejärjestöjen tai muun seurakehittäjän koulutuksiin maksamalla 50% koulutuksen hinnasta takaisin seuralle.
Koulutuskonsepti pähkinänkuoressa
- SPY järjestää teemakoulutuksen vähintään 1krt/vuosi, valtakunnallisen seurapäivän yhteydessä
- Alueelliset seurapäivien yhteydessä teemoitetut koulutukset aluehallitusten moottoroimina
- Seuran itse kartoittama/oman tarpeen mukainen koulutus, josta 50/50 sponsorointi
• SPY maksaa 50% koulutuksen hinnasta takaisin seuralle osallistumisen jälkeen
Ajankohtaista! EU:n uusi tietoturva-asetus (GDPR) tulee voimaan 25.5.2018, ja siihen liittyvät koulutukset kuuluvat myös koulutustuen piiriin. Tarkista alueellisen järjestösi koulutuspäivät!
Koulutuksia tarjoavat mm. alueelliset järjestöt, joista koulutuksia voi tiedustella ja tilata:
• Etelä-Karjalan Liikunta ja Urheilu
• Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu
• Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu
• Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu
• Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu
Lisäksi Koripalloliitolla on lukuisia lajimme parissa toimivia asiantuntijoita, joiden koulutuksia hyödynnettäessä voi myös käyttää koulutustukea. Kysy lisää koulutuksista: susanna@basket.fi
Halutessasi voit myös täyttää koulutuskartoituslomakkeen, jonka avulla Koripalloliitto kartoittaa koulutuksen tarvetta seuroissa. Voit antaa lomakkeen kautta myös palautetta tai esittää kysymyksiä.
Täytä koulutuskartoituslomake tästä linkistä >>
