Sarjatoiminnan palvelut saivat kyselyssä lähes järjestään hyviä ja erinomaisia arvosanoja. Sarjailmoittautumiseen ja tulospalveluun tyytyväisiä oli peräti 95-98 prosenttia vastanneista. Hyvin toimiviksi kyselyyn vastanneet totesivat myös erotuomareiden nimeämispalvelun sekä erotuomaripalkkiojärjestelmän.
– Jos olen rehellinen, niin pieni tuuletus pääsi, kun PayRef löytyi kyselytuloksissa kohdasta ”Toimii tällä hetkellä hyvin”. Kyseessä on kuitenkin historiamme toiseksi suurin IT-järjestelmäkehitysprojekti, jonka tavoitteena on ollut helpottaa koripallotoimijoiden arkea, kommentoi Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén.
Koripalloliitto otti reilu vuosi sitten käyttöön kaikilla sarjatasoilla keskitetyn erotuomarimaksujärjestelmän (PayRef), jonka avulla seurat saavat keskitetysti laskun erotuomarimaksuista ja vastaavasti erotuomarit saavat korvauksensa keskitetysti, jonka lisäksi Koripalloliitto hoitaa erotuomareiden puolesta verottajan vaatimat ilmoitukset.
Koripalloliiton koulutustarjonta valmentajille ja ohjaajille, erotuomareille sekä koulutuksiin ilmoittautuminen saivat hyvän arvosanan. Sen sijaan Koripalloliitto sai risuja toimitsijakoulutuksen vähäisyydestä sekä kyselyssä mukana olleista seurakoulutuksista.
– Toimitsijakoulutuksen lisääminen nousi kyselystä selvänä tarpeena. Muun muassa seuran johtamiseen, hallintoon, viestintään liittyvässä koulutuksessa olemme linjanneet turvautuvamme Valon alueorganisaatioihin, joilla tällaisia koulutuksia kuuluu laajasti valikoimaan. On selvää, että tästä linjauksesta ja Valon alueorganisaatioiden seurakoulutuksista meidän tulee jatkossa saada tietoa omalle seuraväellemme tehokkaammin, linjaa Walldén.
Lue myös artikkeli ”Koripallon harrastajamäärät hyvässä nosteessa”.
Lisätiedot: Koripalloliittoa koskevat uutiset
