Nyt tarjotaan pääkaupungissa museon puolesta kahden luennon sarja, jossa jaetaan Hall of Fameenkin valittujen lajilegendojen kulttuuriperintöä eteenpäin, lajikulttuuriamme syventäen ja vahvistaen.
Kari Liimo, Pertti Laanti ja Eero Saarinen ovat esillä alla olevien päivämäärien mukaisesti Urheilumuseolla, Olympiastadionilla. Lopussa on linkki, josta pääsee ilmoittautumaan.
Torstai 15.10. 1960-luku menestyksen vuosikymmen
– Koripallon Hall of Fameen valitut Kari Liimo ja Pertti Laanti kertovat yleisölle muistoja 1960-luvun menestysvuosista to 15.10. klo 17.30-n.18.30. Kuinka Suomi selvisi Tokion olympialaisiin ja millainen kokemus kisat olivat? EM-kisat 1967 Suomessa olivat maajoukkueelle historiallinen menestys – millaiset kisat olivat pelaajien näkökulmasta? HKT pelasi menestyksekkäästi 1960-luvulla Eurocupissa – millaisia muistoja mm. Real Madridin kohtaamiseen liittyy? Yleisö voi myös esittää kysymyksiä Liimolle & Laannille, sekä jakaa omia muistoja 60-luvun koripalloon liittyen.
Tiistai 20.10. Suomalaisten seurajoukkueiden europelien historiaa
– Niinikään Hall of Fameen valittu valmentajalegenda Eero Saarinen on kerännyt laajan esityksen suomalaisten seurajoukkueiden eurosarjojen kokemuksista vuosikymmenten varrelta. Luennolla Saarinen esittelee joukkueita ja tilastoja, mutta myös erittäin värikkäitä tapahtumia pelireissuilta, joita hän on ollut henkilökohtaisestikin kokemassa. Tämä tapahtuma on tiistaina 20.10 klo 17.30-n.18.30. Saariselta voi myös kysellä lisätietoja ja yleisö voi jakaa omiakin muistoja teemaan liittyen.
Vapaa pääsy
ILMOITTAUTUMINEN (osallistujamäärä max. 60 hlöä):
http://goo.gl/forms/eXcPxV0qWS
Lisätietoja:
Jari Toivonen
Suomen Koripallomuseo
0405708078
Koripallomuseosta ja Hall of Famesta lisää: www.koripallomuseo.fi
