MuKi osoitti Kaunasin turnauksessa pystyvänsä pelaamaan tasapäisesti jopa Liettuan kärkijoukkueiden kanssa (2 pisteen tappio Aisciaille ja 9 pisteen tappio Sabonikselle). Sabonis-ottelussa shown varasti MuKi:n Miika Heinonen, joka pyssytti läheltä ja kaukaa hyvin tarkkuuksin peräti 29 pistettä.
MuKi:n valmentajat olivat tyytyväisiä turnauksen annista. Valmennusjohdon mukaan MuKi ei häviä ikäluokansa huippumaiden pelaajille asenne- ja luonnepuolella, vaikka taidossa ja taktiikassa on vielä tekemistä.
MuKi on ylittänyt reilusti tavoitteensa EYBL:ssa, kun ensi kauden 1. divisioonan sarjapaikan varmistaminen muuttuikin pääsyksi liigan superfinaaliin. Sarjaan osallistumisen tärkeimpänä tavoitteena on kuitenkin ollut pelaajien kehittyminen ja siinä tehtävässä EYBL on palvellut enemmän kuin mainiosti.
Lisätietoja: mukibasket.fi