
Latvia saapui sunnuntain ottelussa parketille edellispäivää fyysisempänä ja peluutti kookkaampia viisikoita. Tästä huolimatta Suomi oli karata isäntäjoukkueelta jo avausjaksolla Sasu Salinin (23/7), Roope Ahosen (22/2) ja Carl Lindbomin (20/5) heittovireen ansiosta.
Toisella jaksolla Suomen ykköstykit ajautuivat yksi toisensa jälkeen virhevaikeuksiin, ja Latvia alkoi kuroa Suomen yli kymmenen pisteen johtoasemaa umpeen.
Tauon jälkeen latvialaiset upottivat kaukoheittonsa sisään erinomaisella prosentilla ja karkasivat kahdesti yli kymmenen pisteen johtoon. Suomi nousi kaukoheitoilla kuitenkin molemmilla kerroilla ojasta ja sai mahdollisuuden siirtyä pisteen johtoon runsas minuutti ennen loppua. Salinin heitto kimposi kuitenkin rautoja nuollen korirenkaasta ja Suomi joutui loppuhetkillä pakottamaan latvialaiset vapaaheittoviivalle.
– Latvia ansaitsi voittonsa. He pistivät tänään sisään ne heitot, mitkä eilen menivät ohitse, ja hakeutuivat 31 kertaa vapaaheittoviivalle, summasi alle 20-vuotiaiden miesten päävalmentaja Anton Mirolybov.
– Lopputulokseen ei voi olla tyytyväinen, mutta pelin sisällä tapahtuviin asioihin voi olla. Latvia pelasi paljon fyysisemmin kuin eilen, mutta me vastasimme siihen erinomaisesti ja pystyimme kääntämään kaksi selkeää tappioasemaa vielä johdoksemme. Henkisesti ja fyysisesti vahva esitys.
Alle 20-vuotiaat miehet kohtaavat ensi viikolla kahdesti Puolan maaottelussa sekä kerran harjoitusottelussa. Ottelut pelataan tiistaina, keskiviikkona ja torstaina.
Latvia – Suomi 87-83 (24-32, 43-44, 63-62), alle 20-vuotiaiden miesten maaottelu, Kandava (Latvia) 4.7.2010
Sasu Salin 23/7, Roope Ahonen 22/2, Carl Lindbom 20/5, Antto Nikkarinen 8/1, Lauri Toivonen 4/5, Alexi Alanen 3/1, Tuomas Viertola 2/1, Mikael Sandberg 1/0, Niko Malinen 0/1, Jesse Niemi 0/0/6 syöttöä, Juha Korhonen 0/0.
