Nelosen IS Urheilu-uutiset esitti torstaina Scottista mielenkiintoisen henkilökuvan toimittaja Kirsikka Kiviniemen haastattelussa.
Scott kertoo haastattelussa muun muassa suurimmaksi taidokseen – tähän mennessä – sen, että hän osaa hauskuuttaa yleisöä.
Se ei kuitenkaan kunnianhimoiselle Scottille suinkaan vielä riitä. Scott aikoo kasvaa Hongassa pelintekijän mittoihin suurena unelmanaan NBA. Vaihtoehdoiksi käyvät Euroopan kentät Italiassa, Espanjassa tai Ranskassa.
“Herään joka aamu tehdäkseni valmentajani iloiseksi”
Scott tietää, miten edellytykset tämän tavoitteen toteutumiselle on luotavissa.
– Jos saisin valita yhden valmentajan, se on Pavicevic.
Liigan toiseksi tehokkaimman ratkaisijan – 23 pistettä ottelua kohden – Scottin sitoutumisesta tavoitteensa eteen kertoo myös paljon tämä kommentti:
– Herään joka aamu tehdäkseni valmentajani iloiseksi.
New Yorkin kasvatti Scott oli jo menossa täksi kaudeksi tuntuvasti rahakkaammille kentille Ukrainaan, kunnes hän tunsi olonsa kaikkea muuta kuin kotoiseksi Mustanmeren maisemissa.
Scott otti itse yhteyttä Paviceviciin päästäkseen takaisin Honkaan. Pavicevic ja Honka vastasivat kutsuun, eikä yhdenkään osapuolen ole tarvinnut katua päätöstään.
– Huomasin, mihin valmentaja – “coach P” – piiskaa meitä ja tarvitsen sitä enemmän, viittaa heittävänä takamiehenä aikoinaan Suomeen saapunut Scott uuteen rooliinsa kentällä.
“Kansan suosikki, kansan suosikki!”
Scott on urakoinut Hongassa kauden kuusi ensimmäistä ottelua 38,19 minuutin, 23 pisteen, 3,2 levypallon, 3,2 koriin johtaneen syötön ja 2,3 riiston keskiarvoilla.
Vapaaheittonsa hän on säkittänyt 85,7 prosentin tarkkuudella mumisten viivalla tavoilleen uskollisesti ja yhä uudelleen keskittyneesti sanoja “kansan suosikki”.
Räjähtävän nopeuden ja jonglööriä tapailevan tasapainon omaava 81-kiloinen ja 186-senttinen Scott sanoo olevansa iloinen pituudestaan.
– Se on minulle etu. Kaikkien pitkien pelaajien pitää laskeutua alas vartioidakseen minua. Silloin minä juoksen karkuun.
Kansan suosikki Scott kertoo toisaalta olevansa hieman huolissaan siitä, että koripalloa ei arvosteta tarpeeksi Suomessa.
– Se on minulle yllätys, sillä Suomessa on hienoja pelaajia kuten “Petsku” (Koponen), Kimmo (Muurinen) ja Jukka (Matinen), jotka voivat pelata missä tahansa Euroopassa ja olla liigansa parhaimmistoa.
Scott suunnittelee tarvitsevansa vuoden tai pari kehittyäkseen Hongassa mainitsemilleen isommille parketeille. Juuri nyt kaikki tekeminen tähtää kuitenkin nimenomaan Hongan menestykseen.
Korinaruja veikeästi vinguttava Scott tunnustautuu joukkuekaverinsa Monte Cummingsin tavoin myös musiikkimieheksi.
– Teen rapin, jos voitamme mestaruuden. Se on lupaus, virnistää hyväntuulinen Scott.
Scottin esityksiä voi ihailla ja ihmetellä seuraavaksi tänä iltana, kun Honka kohtaa Korisliigan kotiottelussaan kotkalaisen KTP Basketin klo 18.30 Tapiolan Urheiluhallissa. Liigakierroksen viisi muuta ottelua – FoKoPo-Tarmo, LrNMKY-Componenta, Lahti-Korihait, Pyrintö-Kataja, Kouvot-ToPo – pelataan lauantaina.
Korisliigan sarjatilanne, tilastot, otteluohjelma ja otteluiden live-seurannat löytyvät Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/