16-vuotiaat tytöt ylivoimaisia välierässään, juhlivat nousua A-divisioonaan

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kisojen myöhään lauantai-iltana pelattu välieräottelu Suomen ja Slovenian välillä päättyi sinivalkoisten nousujuhliin. Hurjassa puolustusvireessä ollut Suomi piti Sloveniaa pilkkanaan edeten finaaliin vastustamattomasti 58-44 (36-18). Samalla Suomi lunasti kesäksi 2009 itselleen paikan 16-vuotiaiden tyttöjen ylemmän tason eli A-divisioonan EM-kilpailuihin.

– Mieliala on kieltämättä korkealla tällä hetkellä. Sanoimme matsin jälkeen palaverissa, että tämä on koko joukkueen voitto, jota kukaan ei pysty meiltä ottamaan pois, runoili Suomen päävalmentaja Harri Jokela.

Suomi ei jättänyt Slovenialle pienintäkään jossittelun varaa. Slovenian miesvartiointi epäonnistui täysin etenkin ottelun toisella jaksolla, jonka Suomi vei nimiinsä 19-4. Kun Slovenia siirtyi paikkapuolustukseen toisella puoliajalla, ottelu muuttui hidastempoiseksi asemasodaksi, jossa koreja tehtiin harvakseltaan.

Slovenia hiipi taiston edetessä parhaimmillaan kahdeksan pisteen päähän, mutta kun loisto-ottelun pelannut Janniina Koivunen (23/10) onnistui yhtenään korin alta ja Rita Haukkovaara (10/3/3 syöttöä) jatkoi pommitusta kolmen pisteen viivan takaa, Slovenia tipahti kyydistä.

– Loukkaantuneiden Evita Iiskolan ja Sophie Weckströmin poissaolo aiheutti sen, että jouduimme puolustamaan vastustajan pieniä pelaajia omilla isoilla pelaajillamme, mutta jalat riittivät hyvin. Korinaluspuolustuksemme oli puolestaan todella tiivistä, Slovenialle ei jäänyt yhtään ylimääräistä rakoa jossa pujahtaa, kertaili Jokela.

Historiallinen nousu

16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue on uudessa EM-kilpailujärjestelmässä ensimmäinen suomalaisjoukkue, joka on noussut B-divisioonasta Euroopan A-tasolle. Joukkue näytti myrskyn merkkejä jo heinäkuussa voittaen Euroopan huippumaat Latvian ja Liettuan. Jokela ei epäile hetkeäkään, etteikö joukkue pystyisi saalistamaan voittoja myös korkeammalla kilpatasolla.

– Pistimme PM-kisojen finaalissa Ruotsin todella ahtaalle, ja Ruotsi oli A-divisioonan EM-kisoissa neljäs. Suuri osa tämän joukkueen pelaajista kuuluu 1993-syntyneiden ikäluokkaan, joka pelaa ensi vuonnakin 16-vuotiaiden kisoissa, joten aineksia ensi kesän menestymiseen on koossa.

Myös miesten maajoukkueen päävalmentaja ja Koripalloliiton huippu-urheilujohtaja Henrik Dettmann noteerasi 16-vuotiaiden tyttöjen sarjanousun.

– On hienoa, että Suomen nuorten maajoukkueet ovat kolmena perättäisenä vuonna olleet B-divisioonan EM-kisojen välierissä, mutta kolmas kerta toden sanoo: nousu on nyt tapahtunut. Upea suoritus 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueelta.

Jokelan mukaan suuremmat nousujuhlat saavat kuitenkin odottaa. Suomi kohtaa myöhään sunnuntai-iltana Kreikan B-divisioonan EM-kisojen finaalissa. Kreikka kukisti välieräottelussa Romanian ollen toinen A-divisioonaan nousija.

– Tytöt olivat välieräottelun jälkeen sitä mieltä, että kun emme kerran osaa hävitä, emme aio hävitä finaalissakaan. Tarkoitus olisi tuplata nousujuhlien arvo kietomalla kultamitalit kaulaan.

Suomi – Slovenia 58-44 (36-18), 16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-välierä, Skopje (Makedonia) 16.8.2008

Janniina Koivunen 23/10, Rita Haukkovaara 10/3/3 syöttöä, Emma Nikula 6/7, Emma Välikoski 6/6, Laura Saarinen 5/4, Laura Juhola 4/6/5 syöttöä/4 riistoa, Anette Juvonen 4/5, Annika Holopainen 0/6, Ellen Nurmi 0/3, Taru Madekivi.

Lisätietoja: http://www.fibaeurope-u16women.com/enDivB/default.asp