– Huima oli kovempi kuin me. Lopullinen ero syntyi päätösminuutilla vapaaheittoviivalta, mutta ratkaisuna olivat kotijoukkueen 21 hyökkäyslevypalloa, kiteytti espoolaisvalmentaja Teemu Adler.
Huiman paras pistenainen oli 23:n saaliilla Shakeena Wicker, mutta joukkueen parhaana palkittiin peruslukemat koonnut Sanna Jämsen (8/4). Jämsen sai kavennettua peliä tärkeillä hetkillä, kun Espoo Team oli kolmannessa erässä jo yhdeksän pisteen johdossa.
Espoolaisten parhaana palkittiin Huiman Kenya Robinsonia (18/18) puolustanut Kia Ignatius (8/3). Robinsonin tilastoihin sisältyi seitsemän riistoa ja yhdeksän hyökkäyspään levypalloa – enemmän kuin espoolaisilla joukkueena.
Joukkueet kohtaavat ratkaisevassa kolmannessa ottelussa ensi tiistaina 18.3. Tapiolan Urheiluhallilla klo 18:30.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/