Kotijoukkue Viro aloitti ottelun pirteästi. Ensimmäisen jakson jälkeen virolaiset olivat kolmen pisteen karkumatkalla. Toisella jaksolla alkoi suomalaisittain tapahtua. Kun puoliaikaa oli kahdeksan minuuttia jäljellä, oli tilanne vielä tasan 17-17.
Nopeajalkaisten Susi-paitojen koko kentän prässi alkoi tuottamaan valmennustiimin haluamaa tulosta. Suomi piti Viron reilut kuusi minuuttia pisteittä ja juoksi nopeiden hyökkäysten ja riistojen päätteeksi 14-0 jakson.
Minuutti ennen avauspuoliajan päättymistä taululla komeilivat lukemat 31-17. Jos katsojat jäivät tuijottamaan taulua ihastuneina, taisi niin käydä pelaajillekin. Viro pääsi kuin varkain nykäisemään Suomen keskittyminen herpaannuttua lopun 7-0 ja kaventamaan eron puoliajalle lukemiin 31-24.
Kolmas jakso sitä mitä pitääkin
Heikon avauspuoliajan lopun jälkeen kentälle juoksi päättäväinen joukkue. Koko kentän prässi alkoi nakertamaan virolaisten selkärankaa ja viimeistään se katkesi siinä vaiheessä, kun Emmi Järn tykitti kolmosellaan Suomen jo yli 20-pisteen johtoon.
Susi-paidoilla oli henki päällä ja joukkue juoksi useita näyttäviä koreja onnistumisten ruokkiessa toisiaan. Viro hallitsi siitä huolimatta levypallopeliä, mutta suomalaisten iloksi kotijoukkueella ei ollut sihti täysin kohdallaan korin alla.
Viimeiselle jaksolle lähdettiin Suomen reilussa johdossa 57-38. Ottelun viimeinen jakso oli kosmetiikkaa. Virolaisten pelihalut olivat hyytyneet Susi-paitojen painaessa hyvällä asenteella ottelun loppuun asti. Joukkueen päävalmentaja Harri Jokela oli erittäin tyytyväinen pelaajiensa iloisesta ilmeestä.
– Kolmas jakso oli sitä peliä, jota haluamme tyttöjen pelaavan. Puolustimme ja hyökkäsimme oman pelikirjamme mukaisesti. Toisella jaksolla oli myös jo häivähdys samoja otteita, mutta puoliajan heikko loppu hieman pilasi sitä, kommentoi Harri Jokela ottelun jälkeen.
Jokela oli tyytyväinen myös joukkueensa onnistumisiin monipuolisesti ja usean pelaajan voimin.
– Esimerkiksi Ellen Nurmi, joka pelaa joukkueessa sisäpelaajan paikalla heitti tänään kolmosensa 2/3, iloitsi Jokela.
16-vuotiaiden tehopelaajana oli koko turnauksen vahvasti esiintynyt Laura Saarinen. Saarinen sai kunnian nostella koko joukkueen puolustuksella saavutettuja helppoja pisteitä Suomen sarakkeeseen.
– Nostaisin ottelun onnistujiksi koko joukkueen, sillä jokainen pelasi tänään hyvin. Ensimmäinen maaottelun voitto on joukkueelle arvokas asia. Kesällä tytöt eivät vielä saavuttaneet sitä, mutta sen jälkeen hyvien leirien jälkeen tämän suo tytöille. He saavat tästä taas lisää polttoainetta seuraaville leireille ja maaotteluille, Jokela sanoi.
Baltic Sea Cupin tapahtumia ja tilastoja voi seurata Koris.netistä sekä turnauksen nettisivuilta osoitteesta http://bsbc.basket.ee/.
Baltic Sea Cup 2.-5.1. Tallinna
16-vuotiaat tytöt Suomi-Viro 72-60 (31-24)
| Nimi | pisteet/levypallot |
| Laura Juhola | 4/1 |
| Anette Juvonen | 4/3/6 syöttöä |
| Hanna Auvinen | Kuumeessa |
| Kati Kärkkäinen | 4/3 |
| Taru Madekivi | 13/0 |
| Emma Nikula | 2/7 |
| Annika Holopainen | 4/0 |
| Evita Iiskola | 5/3 |
| Ellen Nurmi | 10/5 |
| Laura Saarinen | 19/10 |
| Tessa Jaakkola | 2/1 |
| Emmi Järn | 5/0 |
Lisätietoja: /maajoukkueet/tyttojen_maajoukkueet/16-vuotiaat_tytot/