Espanjan pääsarjassa viime kaudella Cajacanarias selviytyi puolivälieriin, josta tie katkesi Perfurmerias Avenidalle. Avenida voitti lopulta Espanjan mestaruuden. Joukkue on osallistunut FIBA Euroopan Cupiin useana vuotena ja vuonna 2003 saavutti kakkossijan. Viime vuonna Cajacanarias jäi oman lohkonsa kolmanneksi.
– Vaikka viihdyin Saksassa ja BG Dorstenissa hyvin, halusin kokeilla näiden kahden Saksassa vietetyn vuoden jälkeen, miten pitkälle rahkeeni riittävät Espanjan pääsarjassa. Lähtö Gran Canarialle jännittää jo nyt, mutta odotan sitä innolla. Taistelumielellä olen reissuun lähdössä, sillä peliaikaa ei tässä liigassa ole jaossa helpolla, kertoi Laaksonen.
BG Dorsten sijoittui viime kaudella Saksan pääsarjassa hopealle häviten finaalisarjan viidennen ottelun viime sekunneilla. Laaksonen keräsi bundesliigasta hopeamitalin lisäksi edelliseltä kaudelta pronssin. Pussihukkien kasvatti on saavuttanut pronssia myös SM-sarjassa.
EM-karsinnat ensimmäisenä mielessä
Kesän ja syksyn Laaksonen keskittyy täysillä maajoukkueen kanssa harjoitteluun sekä tuleviin EM-karsintoihin. Suomi kohtaa syksyn karsinnoissa Romanian sekä Serbia ja Montenegron. Kolmen joukkueen lohkosta yksi selviytyy suoraan Italiassa 2007 järjestettäviin EM-kisoihin ja kakkossijallakin on vielä mahdollisuudet voittosuhteen ollessa parempi kuin muiden lohkojen kakkosten.
– Maajoukkueen kesätreenejä odottelen hyvillä mielin, on hienoa päästä treenaamaan huipputyyppien kanssa. Maajoukkueen kesäohjelma vaikuttaa hyvältä ja uskon, että tänä vuonna joukkueella on realistiset mahdollisuudet saavuttaa tavoitteensa ja päästä EM-kisoihin, toteaa Laaksonen.
Suomen EM-karsintojen otteluista kotiottelu Romaniaa vastaan pelataan 13.9. Helsingin jäähallilla ja ratkaiseva viimeinen EM-karsintakamppailu 20.9. Töölön Kisahallissa Serbia ja Montenegroa vastaan.