Dettmann: ”Kovia maita kaikki”

Suomen koripallomaajoukkueen seuraava haaste on taistella ensi elokuussa kuuden joukkueen EM-lisäkarsinnassa yhdestä kisapaikasta. Suomen lisäksi taistoon selvittivät tiensä Belgia, Bosnia-Hertsegovina, Italia, Portugali ja Ranska. Lohkoarvonnat suoritetaan 8. marraskuuta Puolan Varsovassa.

EM-lisäkarsinnan kuusi joukkuetta jaetaan kahteen kolmen joukkueen lohkoon, joissa pelataan kaksinkertaiset sarjat. Lohkovoittajat kohtaavat toisensa pudotuspelissä, joka ratkaistaan kahden ottelun yhteistuloksella. Lisäkarsinnan voittaja etenee Puolassa pelattavaan EM-lopputurnaukseen, joka käynnistyy 5. syyskuuta 2009.

Lisäkarsinnan lohko-ottelut pelataan 5.8., 8.8., 11.8., 14.8., 17.8. ja 20.8. Pudotuspeliottelut ovat ohjelmassa 27.8. ja 30.8.2009.

Tulevien vastustajien listaa katsellessa maajoukkueen päävalmentaja Henrik Dettmann totesi leikin kovuuden.

– Jo tässä vaiheessa on selvää, että vähintään yksi koripallon suurmaista jää EM-kisojen ulkopuolelle, kun Italia ja Ranska ovat mukana ja vain yksi paikka tarjolla. Meidän tavoitteenamme on tietenkin, että molemmat kokisivat saman kohtalon, Dettmann kaavaili viitaten Suomen EM-kisatavoitteeseen.

– Kovia maita kaikki potentiaaliset vastustajamme ovat.

Hämmentävää tasaisuutta

EM-kisoihin syksyn karsintasavotasta etenivät lohkovoittajina Serbia, Makedonia, Turkki sekä Iso-Britannia, joka vasta viime vuonna ponnisti Suomen kanssa sarjaporrasta alempaa A-divisioonaan.

Lisäksi lohkokakkosten vertailussa EM-kisalippujen arvoisesti suoriutuivat Latvia, Israel ja Bulgaria. NBA-tähti Tony Parkerin Ranska lukeutui lohkokakkosiin, mutta sen kovaksi kohtaloksi muodostui karsiutua EM-kisoista korisuhteen perusteella.

Olympiakarsintoihin tai olympialaisiin osallistuneet Espanja, Kroatia, Kreikka, Liettua, Saksa, Slovenia ja Venäjä pääsevät vuoden 2009 EM-kisoihin edellisten kisojen perusteella. Lisäksi mukana on isäntämaa Puola.

Päättyneet EM-karsinnat olivat kokonaisuudessaan hämmentävän tasaiset ja osoittivat, että ero B-divisioonan kärkijoukkueiden ja EM-kisajoukkueiden välillä on häilyvän pieni. Lohkoissa pelattiin ristiin rastiin, eikä tappioitta karsintaurakastaan selviytynyt kuin C-lohkon voittaja Turkki. Toisaalta ilman voittoja ei jäänyt karsintojen 17 joukkueesta yksikään maa.

Nousijajoukkue Iso-Britannian selviytyminen EM-kisoihin NBA-pelurinsa Luol Dengin johdolla on tarina yksissäänkin. Draaman sai aikaiseksi myös Portugali, joka nousi kolmella peräkkäisellä voitollaan mukaan lisäkarsintaan. Uuden valmentajansa Moncho Lopezin johdolla Portugali hävisi kolme ensimmäistä otteluaan tehden Makedoniaa ja Latviaa vastaan vain 48 ja 43 pistettä.

”Olemme voittaneet paljon”

Suomalaisittain karsinnat pitivät sisällään mielenkiintoisia lopputuloksia. Valmistavissa maaotteluissaan ja EM-karsinnoissa Suomi onnistui voittamaan EM-lopputurnaukseen edenneet Latvian ja Serbian sekä lisäkarsinnassa mukana olevan Ranskan.

Kesän aikana Suomen voittamista maajoukkueista Tshekin, Ukrainan ja Unkarin kohtaloina oli joutua putoamiskarsintaan yhdessä Viron kanssa. Vain kahdelle joukkueelle on luvassa paikka A-divisioonassa, kun karsitaan vuoden 2011 EM-kisoihin. Lauantaisen Unkari-voiton myötä varmistunut paikka EM-lisäkarsinnassa takasi Suomelle A-divisioonapaikan myös tuleville vuosille. Ja ansaitusti niin.

– Olemme voittaneet hienoja koripallomaita ja paljon suomalaiselle koripallolle tänä kesänä, iloitsi Dettmann Unkari-voiton jälkimainingeissa.

Lue myös seuraavat artikkelit

Lisätietoja: /maajoukkueet/miesten_maajoukkue/

Päivitetty