Susijengi osoitti maanantai-iltana venymiskykynsä, kun se nousi viimeisellä neljänneksellä peräti 18 pisteen takaa-ajoasemasta 81–77-voittoon Bosnia-Hertsegovinasta. Tärkeä voitto piti joukkueen MM-kisahaaveet elossa ja panokset ovat tapissaan viimeiseen MM-karsintaikkunaan lähdettäessä.
K-lohkosta kisapaikan ovat lunastaneet jo Ranska ja Tshekki, mutta kolmannen paikan kohtalo ratkeaa helmikuussa, kun Suomi, Venäjä ja Bulgaria selvittävät paremmuutensa.
– Fanit ovat olleet ilahduttavan varhaisin liikkeellä, mutta lipunmyynnissä on nähtävissä selkeä piikki maanantain Bosnia-ottelun jälkeen. Upeaa, että Susijengi on saamassa viimeiseen kotiotteluun jälleen elintärkeän 6. pelaajan tuen, kiittelee Koripalloliiton tapahtuma- ja elämysjohtaja Mika Mäkelä.
MM-karsintaottelussa Espoo Metro Areenan myynnissä oleva kapasiteetti on noin 7000 katsojaa sisältäen noin tuhat aitiopaikkaa. Viime perjantaina Areenalla pelattu Venäjä-ottelu myytiin loppuun viisi viikkoa ennen ottelua.
– Myyntiin on nyt vapautettu kaikki liput, joita tässä vaiheessa on mahdollista myydä. Sääntömääräisistä kiintiöistä saattaa vielä vapautua yksittäisiä lippuja, joista tiedotetaan Susijengin sosiaalisessa mediassa, Mäkelä kertoo.
Katso ottelu illallispöydästä
Ranska-otteluun on saatavilla vielä muutamia VIP-pöytiä, joissa pöytäseurue pääsee seuraamaan Susijengin otteita erinomaisilta paikoilta ja nauttimaan samalla kolmen ruokalajin illallisen.
Illallisen ja ottelulippujen lisäksi VIP-pakettiin sisältyy oma sisäänkäynti halliin, VIP-palvelut sekä ottelulahja. VIP-paketin hinta on 130e/hlö.
Lisätiedot ja myynti:
Jussi Laurila, yhteyspäällikkö, Koripalloliitto
+358 400 468 202, jussi.laurila@basket.fi
