Jämsä tahditti 16-vuotiaat tytöt voittoon Valko-Venäjästä

Suomen alle 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue haki kesän ensimmäisen voittonsa Euroopan A-divisioonan maasta kukistamalla Valko-Venäjän 59-56 (29-33). Suomen piiskasi toisella puoliajalla johtoasemaan pelinrakentajan tontilla kunnostautunut Anni Jämsä.

Anni Jämsä järjesti pelinrakentajan tontilla 16-vuotiaiden tyttöjen rivit ojennukseen torstaina. Kuva: Tuomas Venhola.

Fyysisyydestään tunnettu Valko-Venäjä hallitsi torstai-illan ottelun ensimmäistä puoliaikaa äärimmäisen kovalla puolustuksellaan. Valko-Venäjä ehti karata jo 11 pisteen johtoon ennen kuin Emmi Leino (9/6), Ella Rantanen (6/4) ja Vilma Purhonen (4/7) toivat yksilösuorituksillaan Suomen neljän pisteen päähän tauolle lähdettäessä.

Hyökkäyspäässä takellellut Suomi sai pelistä otteen kolmannesta jaksosta alkaen, kun Anni Jämsä (7/6) saapui vaihtopenkiltä pelinrakentajan rooliin. Jämsä sai kertaheitolla Suomen hyökkäysrivistöt suoriksi ja ruokki mm. Elisa Runsasta (15/4) ja Anni Kärkkäistä (7/3) erinomaisiin korintekopaikkoihin.

Suomi johti päätösminuutin alkaessa kahdeksalla pisteellä, mutta Valko-Venäjä pussitti haamukolmosen levyn kautta sisään ja pääsi parhaimmillaan kahden pisteen päähän, kun peliä oli pelaamatta viisi sekuntia. Valko-Venäjä rikkoi kavennuskorin jälkeen Emmi Leinoa, joka pussitti vapaaheitoistaan ensimmäisen. Leinon jälkimmäisen vapaaheiton osuttua eturautaan kaappasi Jämsä hyökkäyslevypallon parempaan talteen ja karkasi vastustajan ulottumattomista.

– Nousujohteinen matsi. Kivalta tuntui. Tämä oli meidän projektissamme ensimmäinen voitto A-divisioonan maasta ja osoitus siitä, että olemme menossa ihan oikeisiin kisoihin, hymyili 16-vuotiaiden tyttöjen päävalmentaja Ilpo Rantanen.

– Pelaajien kehitys on ollut projektimme aikana silmiinnähtävää ja ilahduttavaa oli huomata, että pelaajat olivat matsin edetessä yhä rohkeampia ja rohkeampia.

Rantasta ilahdutti sekä joukkueen ratkaisuarsenaalin leveys, että Jämsän otteet pelinrakentajana.

– Joukkuetta rakennettaessa pelinrakentajan tontti on ollut arvonnassa. Jämsä näytti tänään olevansa kypsä ja tarpeeksi kova pelaaja ”pointin” rooliin. Ilahdutti nähdä se, että jokainen pelaaja paransi otteitaan pelin edetessä ja pelasi yhä tehokkaampia vaihtoja.

Suomi ja Valko-Venäjä kohtaavat uudelleen perjantaina aamulla.

Suomi – Valko-Venäjä 59-56 (10-14, 29-33, 45-44), alle 16-vuotiaiden tyttöjen maaottelu, Anykcsiai (Liettua) 8.7.2010

Elisa Runsas 15/4, Emmi Leino 9/6, Anni Jämsä 7/6, Anni Kärkkäinen 7/3, Ella Rantanen 6/4, Vilma Purhonen 4/7, Elise Kleimola 4/3, Kaisa Kuisma 2/2, Noora Korhonen 2/1, Anniina Äijänen 2/1, Camilla Grönberg 0/1, Veera Kesänen 0/0.