Katajan Nenoselle 200 liigaottelua täyteen

Kuudetta kauttaan Korisliigaa pelaava Juho Nenonen sai keskiviikkona Saloa vastaan 200 pääsarjan runkosarjapeliä täyteen. Kolme ensimmäistä kautta meni Espoon Hongassa ja nyt on menossa kolmas kausi Katajassa.

Katajaa nykyisin edustava Juho Nenonen on parantanut pistekeskiarvoaan Korisliigassa jokaisella pelikaudellaan. Kuvat: Kai Kilappa.

Urallaan 45 juniorimaaottelua pelannut, 23-vuotias ja 202-senttinen Nenonen aloitti liigassa lokakuussa 2005 ottelulla Honka-LrNMKY ja hän on heittänyt tähän mennessä 1181 pistettä. Nenonen on siitä harvinainen pelaaja, että hän on jokaisena pelivuotenaan parantanut pistekeskiarvoaan, joka tällä kaudella on 8,8.

Nenonen valittiin viime kaudella liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi ja hänen tilillään on Hongan riveissä kaksi Suomen mestaruutta. Runkosarjapelien lisäksi Nenosella on takanaan myös 34 playoffs-ottelua.

Lisätiedot: Juho Nenosen Basket.fi-tilastosivu

Päivitetty

Kategoriat

,