9.1.2013 22:00 Uudenkaupungin Korihait aiheutti edellisessä Korisliigan pelissään sensaation kaatamalla kuudella pelaajalla hallitsevan mestarin Nilan Bisonsin. Keskiviikkona Korihait raateli toisen kärkijoukkueen, kun Tampereen Pyrinnön viiden pelin voittoputki katkesi 90–81 (48–36)-kotivoitolla. Illan muut voittajat olivat Kouvot, Bisons, Karhu sekä KTP.

Mikko Jalosen täsmäiskut pakottivat Pyrinnön nöyrtymään Pohitullissa.

Chris Hesterin Kouvot jatkoi voitokkaita otteitaan kotonaan.

Mikko Koivisto lietsoi loimaalaisyleisöä seitsemällä kolmosellaan.

Giordan Watsonin Karhu oli odotetun kova FoKoPoa vastaan.

Timi Heinonen oli KTP:n tehomies Lahdessa. Kuvat: Kai Kilappa, Matti O. Koskinen & Tytti Nuoramo.
Korihait pohjusti yllätyksensä toisella neljänneksellä karkaamalla kolmella perättäisellä kolmosella 26–23-johtoasemasta 35–23-johtoon. Tauolla eroa oli samaiset 12 pistettä, ja vaikka Pyrintö kiri pari kertaa viiden pisteen päähän, tamperelaiset eivät pystyneet enää kääntämään peliä edukseen.
Kotivoittoa rakensivat tehokkaimmin takamiehet Villematti Kopio (21/2) ja Mikko Jalonen (19/3/4 syöttöä), jotka pommittivat viisi kolmosta mieheen. Korihaiden paidassa pelasi myös kaksi uutta amerikkalaispeluria, pelipäivänä Uuteenkaupunkiin saapunut T.J. Robinson (10/10) sekä Demond Watt (8/10).
Vain kahdella ulkomaalaisvahvistuksella pelanneesta Pyrinnöstä Lamonte Ulmer (18/4) ja Carl Lindbom (17/11) nousivat tasolleen.
Kierroksen tasaisin kamppailu pelattiin Kouvolassa, missä vain kaksi kotipeliä tällä kaudella hävinnyt Kouvot kaatoi Salon Vilppaan 80–75 (38–32).
Vilpas nousi johtoon kolmannella jaksolla ja pysyi edellä päätösjakson puolenvälin yli, kunnes Kouvot käänsi pelin voitokseen. Vilpas johti vielä runsaat kolme minuuttia ennen loppua pisteissä 67–68, mutta Kouvot vei seuraavan minuutin Gilberto Clavellin ja Samuli Vanttajan koreilla 6-0 ja piti johtonsa loppuun asti.
– Meillä riittää näköjään rohkeutta tiukoissakin paikoissa, kuten lopun takaa-ajotilanteessa, iloitsi selkävaivaista päävalmentajaa Jyri Lehtosta Kouvojen penkin päässä tuurannut Antti Hurri.
Kouvojen tehomies oli jälleen Gilberto Clavell (24/3), jota tuki Ilari Seppälä (18/3). Vilppaan paras oli Shawn Atupem (21/4/5 syöttöä).
Nilan Bisons nousi yksin Korisliigan kärkeen ottamalla Lapuan Korikobrista Loimaalla helpon 101–80 (48–39)-voiton.
Kotivoitto kypsyi kolmannella jaksolla, jonka puolivälissä Bisons pääsi tuttuun kotihurmokseen ja venytti johtonsa tarkalla heittopelillä ja tiukalla puolustuksella ratkaisevasti 22 pisteeseen.
Isäntien tehokkain oli sairaslomalta palannut Mikko Koivisto (21/2/5 syöttöä), joka laukoi seitsemän kolmosta. Martin Zeno (18/7/16 syöttöä) jakoi kauden kovimmat syöttölukemat.
Korikobrista Samuel Haanpää (15/7) ja Trey Hampton (14/4) pääsivät hetkittäin kotijoukkueen tasolle.
Kauhajoen Karhu oli valppaana kotikentällään eikä jättänyt Forssan Koripojille yllätysmahdollisuutta. Forssalaiset hävisivät yhdeksännen perättäisen vieraspelinsä kaatumalla Kauhajoella 85–67 (42–33).
Karhu ratkaisi pelin toisella ja kolmannella jaksolla, jotka päätyivät kauhajokisille ylivoimaisesti yhteispistein 48–24.
Karhu operoi tutun tasaisella rintamalla. Viisi pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin, heistä terävimpinä Tremaine Ford (17/3) ja J’Nathan Bullock (15/10/2 blokkia).
FoKoPolta Andrais Thornton (15/10) piti vieraiden voittotoiveita parhaiten yllä.
KTP kasvatti Namika Lahden perättäisten tappioiden sarjan jo kahdeksaan hakemalla Lahdesta 67–86 (37–45)-vierasvoiton.
Liigajumbo jäi alakynteen jo toisella neljänneksellä. KTP lisäsi hyökkäyspäässä vettä myllyyn Namikan avainpelaajien jäädessä vastaavasti kotkalaislukkoon toisessa päässä. Parhaimmillaan KTP johti peliä 18 pisteellä.
KTP:sta Timo Heinonen (23/9) ja Antwine Williams (18/8/3 syöttöä) nautiskelivat kovimmat teholukemat.
Namikan tehokkain oli Louis Johnson (20/8).
(STT-Basket.fi)
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.