5.4.2014 Lappeenrannassa tehtiin lauantaina kotimaista koripallohistoriaa, kun kotijoukkue Namika jäädytti seuraikoninsa Pasi Riihelän, 39, pelipaidan kotiottelussa Kataja Basketia vastaan. 199-senttinen Kankaantaan Kisan kasvatti Riihelä edusti Namikaa kymmenen kauden ajan ja juhli joukkueineen kaksi kertaa SM-kultaa sekä neljä kertaa Suomen cupin kultaa.

Pasi Riihelän pelipaita nousi lauantaina Lappeenrannan Urheilutalon kattoon.

Riihelä pelasi Korisliigaa vielä kaudella 2011/12. Kuvat: SKL-arkisto & Kimmo Metsälä.
Vietettyään ensimmäiset pääsarjakautensa Korisliigan Kisa Nokiassa ja Kouvolan Kouvoissa sekä pelattuaan ammattilaisena Saksassa (Freiburg), Ruotsissa (Borås) ja Sveitsissä (Monthey), siirtyi Riihelä kaudella 2001/02 Namika Lappeenrannan (silloinen LrNMKY) paitaan.
Riihelä kuului yhdessä mm. Jussi Kumpulaisen, Andre Foremanin ja Matt Williamsin kanssa LrNMKY:n ehdottomaan tehovitjaan kausilla 2004/05 ja 2005/06, jolloin joukkue toi kaksi Suomen mestaruutta Lappeenrantaan. Lisäksi Riihelä juhli Namikan kanssa Suomen cupin mestaruutta vuosina 2005, 2006, 2007 ja 2008.
Riihelä pelasi pääsarjaurallaan kaikkiaan 436 runkosarjaottelua viimeistellen niissä 6146 pistettä, 2861 levypalloa, 577 riistoa ja 506 syöttöä. Pudotuspeleissä Riihelä esiintyi 74 ottelun verran ja rekisteröi 1040 pistettä, 426 levypalloa, 93 riistoa ja 76 syöttöä.
Riihelä nimettiin Korisliigan vuoden pelaajaksi kolme kertaa (1998, 2004 ja 2005), vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi 1997 ja vuoden tulokkaaksi 1996. Miesten maajoukkueessa Riihelä pelasi 66 ottelua 5,1 pisteen keskiarvolla.
– Pasi oli joukkuetta kokoava voima. Jos joukkueella meni huonosti, Pasi keräsi joukkueen yhteen ja jos joukkueella meni hyvin, Pasi oli vielä nostamassa joukkueen hyvää fiilistä omalla persoonallaan, Namikan pitkäaikainen huoltaja Juha Metsämuuronen kehui.
Viimeisen kerran Riihelä esiintyi pääsarjakentillä 14. huhtikuuta 2012 puolivälieräottelussa Nilan Bisonsia vastaan.
Riihelän pelipaita nousi Lappeenrannan Urheilutalon kattoon lauantaina 6. huhtikuuta.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.