12.7.2024 12:05 Viime kaudella Slovenian liigaa ja Adrianmeren kakkosliigaa Helios Domzalen paidassa pelannut Lapuan Kobrien kasvatti Perttu Blomgren, 22, jatkaa uraansa Balkanilla. Blomgrenin uusi seura on kovin satsauksin tulevaan kauteen lähtevä perinteikäs bosnialaisseura KK Bosna, joka tähtää kaudella niin Bosnian liigan kuin Adrianmeren kakkosliigankin mestaruuksiin.

Perttu Blomgren aloittaa toisen kautensa vanhan Jugoslavian alueella. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi & Korisliiga.
Blomgrenin rekrytoi sarajevolaiseen KK Bosnaan joukkueen uusi päävalmentaja Zoran Kascelan, joka vakuuttui suomalaistakamiehen osaamisesta viime kauden pelien perusteella.
- Puolitoista viikkoa sitten valmentaja otti ensimmäisen kerran yhteyttä. Juttelimme muutaman kerran ja mitä enemmän aikaa kului, sitä parempia asioita kuulin niin seurasta kuin valmentajastakin ja aloin kokea tämän olevan oikea siirto urallani, Blomgren taustoittaa.
KK Bosnan historia ulottuu kauas ja on monivaiheinen. Joukkue voitti Euroliigan mestaruuden keväällä 1979, juhli kolmea Jugoslavian mestaruutta 1970–80-lukujen taitteessa ja voitti Bosnian kansallisen liigan mestaruuden viimeksi 2008.
Seura oli vuosien ajan alamaissa, mutta tekee nyt uutta tulemista, mistä osoituksena viime talven Bosnian cupin mestaruus.
- KK Bosnan tavoite on voittaa ensi kaudella kaikki mahdollinen, eli Bosnian kansallinen liiga, Bosnian cup ja Adrianmeren kakkosliigan mestaruus, joka oikeuttaisi paikkaan Adrianmeren liigassa seuraavalla kaudella, Blomgren linjaa.
- Keskustelujen perusteella minulle on tiedossa isot peliminuutit combo-takamiehen roolissa ja paljon vastuuta. Joukkueen rakentaminen on vielä kesken, mutta minulle kerrotun perusteella isoja verkkoja on vesillä ja omaa sopeutumistani helpottaa se, että valmentaja halusi minut Sarajevoon ensimmäisten rekryjen joukossa.
Blomgren hyppäsi vuosi sitten ikään kuin suureen tuntemattomaan vaihtaessaan tutun Korisliigan ja Salon Vilppaan vanhan Jugoslavian alueen koripalloon. Kausi Helios Domzalessa alkoi yskähdellen, mutta talven aikana Blomgren alkoi kotiutua sikäläiseen pelitapaan ja vaatimuksiin niin, että hän uskoo olevansa nyt merkittävästi valmiimpi haasteeseen.
- Olen varmasti kauden alusta alkaen fiksumpi ja valmiimpi kuin vuosi sitten. Tunnen ympäristön, tiedän, mitä ulkomailla eläminen ja pelaaminen vaatii ja sarjatkin ovat entuudestaan tuttuja.

Blomgren pelasi Korisliigaa kasvattajaseuransa Lapuan Kobrien edustusjoukkueessa teini-ikäisenä vuosina 2016–18 ennen siirtymistään Pohjanmaalta HBA-Märskyn riveihin Divari A:han vuosiksi 2018–20. Toisella kaudellaan Märskyssä Blomgren kirjautti joukkueelleen 9,4 pistettä, 4,5 levypalloa, 2,4 syöttöä ja 2,0 riistoa ottelua kohden.
Blomgren palasi divarista Korisliigaan kaudeksi 2020–21 vahvistamaan Salon Vilpasta. Salossa vietetty kolmevuotinen oli menestyksekäs, sillä Blomgren saavutti salolaisjoukkueen kanssa SM-kultaa 2021, cupin hopeaa 2022 ja SM-hopeaa 2022 samalla, kun hänelle myönnettiin vuoden kehittyneimmän pelaajan (2022) ja vuoden puolustuspelaajan (2023) palkinnot.
Toistaiseksi viimeisellä kaudellaan Korisliigassa ja Vilppaassa Blomgren merkitsi joukkueelleen 8,2 pistettä, 4,5 syöttöä, 3,3 levypalloa ja 1,7 riistoa ottelua kohden.
Blomgren siirtyi Salosta vuosi sitten Slovenian pääsarjaa ja Adrianmeren kakkosliigaa pelaavaan Helios Domzaleen, jonka riveissä hän saavutti Slovenian kansallisen liigan hopeaa. Blogmren urakoi joukkueelleen Slovenian liigassa 11,8 pistettä, 3,0 levypalloa ja 2,9 syöttöä ottelua kohden.
Suomen juniorimaajoukkueissa Blomgren pelasi 51 maaottelua. Lisäksi hänellä on tilillään seitsemän ottelua Susijengissä sekä 15 haastajamaaottelua. Blomgren kuului Suomen joukkueen avainpelaajiin vuoden 2023 kesäuniversiadeissa Chengdussa, joissa Suomi sijoittui viidenneksi.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.
Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.
Viimeisen kahden kauden ajan Korisliiga-kentillä vakuuttavaa jälkeä tehnyt Tapiolan Hongan kasvatti Samu Adler, 198 cm ja 18 vuotta, on valinnut yliopistojoukkueekseen Big East -konferenssissa pelaavan Butlerin. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokastiin Adlerin tavoin viime vuosina kuulunut Olavi Suutela siirtyy puolestaan Oregon Statesta UC San Diegon yliopistoon.
Mikael Jantusen edustama Fenerbahce aloittaa Euroliigan mestaruuden puolustamisen puolivälieräsarjalla hallitsevaa Liettuan tuplamestaria Zalgiris Kaunasta vastaan. Fenerbahce päätti Euroliigan runkosarjan vierasvoittoon ranskalaisesta ASVELista yltäen neljännelle sijalle ja puolivälierien kotietuun.
Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.
Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.