Maajoukkueen lääkärin Aleksi Kallioniemen mukaan Koposen toipuminen huhtikuisesta jalan rasitusmurtumasta on edennyt aikataulussa, ja kuntoutuksella on saatu aikaan hyviä tuloksia.
– Luu Petterin jalassa on paranemaan päin, jonka lisäksi kuntoutus on vahvistanut jalkaa odotusten mukaisesti. Petterille tehdään tiistaina vielä pieni rutiinioperaatio, jolla pyritään ehkäisemään ennalta vamman uusiutumista, kertoo Kallioniemi.
– Petteri on hyvissä käsissä, sillä operaatio suoritetaan alan erikoisosaajien ja asiantuntijoiden tekemänä. Hän on kävelykunnossa jo torstaina, mutta operaatio pitkittää luonnollisesti kuntoutusaikaa muutamalla viikolla, Kallioniemi jatkaa.
Päävalmentaja Henrik Dettmann painottaa, että maajoukkue tekee kaikkensa, jotta Koponen toipuisi vammastaan täydellisesti.
– On hienoa, että Petteri saa parasta mahdollista hoitoa. Hän on nuori mies ja toipuu nopeasti. Tahdomme hoitaa asian kerralla kuntoon ennen hänen paluutaan, lausuu Dettmann.
