Koripallo – 130 vuotta! -webinaari tiistaina 21.12. klo 21-22.15

Ohjelmassa on neljä mielenkiintoista puheenvuoroa koripallosta hyvin eri näkökulmista, jotka katsovat menneeseen, nykyhetkeen ja tulevaankin.

Koripalloa kokeiltiin ensimmäisen kerran 21. joulukuuta 1891 Springfield Collegessa, jolloin James Naismith julkaisi viisi perusajatusta ja 13 sääntöä uudelle keksimälleen pelille. Samana päivänä hän testasi 9 vs 9 -joukkueilla keksintöään ylösnaulattuihin persikkakoreihin. Uusi peli oli syntynyt!

Juhlapäivän kunniaksi pidetään Suomessakin Koripallomuseon järjestämä kaikille avoin verkkotapahtuma.

OHJELMASSA:

  • Koripallon historia: Kuinka koripallo saapui Suomeen? (Juho Lauri, joka teki muutama vuosi sitten Turun yliopistossa historian laitokselle tutkimuksen lajin tulosta Suomeen)
  • Koripallon merkitys: Mitä koripallo minulle on antanut? (Reetta Piipari, ex-maajoukkuekapteeni, jolla laaja koripallokokemus niin pelaajana kuin seuratoimijana)
  • Koripallo nyky-Suomessa: Millaista on seuratyö 2020-luvulla? (Elisa Hakanen, Tampereen Pyrinnön seurajohtaja ja Koripalloliiton hallituksen jäsen)
  • Koripallon evoluutio: Miten tähän on tultu, mihin koripallo on menossa? (Kristian Palotie, koripallovalmentaja ja -selostaja, joka tuntee lajin nyansseja niin NBA:sta kuin Suomesta)

ILMOITTAUDU (viimeistään 21.12. klo 12.00):

Ilmoittautumiset webinaariin TÄSTÄ!
– Ilmoittautuneille lähetetään sähköpostiin osallistumislinkki 20.12. tai myöhemmin ilmoittautuneille 21.12. iltapäivällä.

Päivitetty

Kategoriat