Italia nappasi aikaisen johdon, kun Sudenpennuilla oli suuria vaikeuksia saada koreja avausneljänneksen aikana. Italia karkasi lopullisesti tavoittamattomiin kolmannen neljänneksen aikana.
– Iso ja tärkeä peli, Suomen kannalta huono lopputulos. Meillä oli tänään iso takalukko päällä, syitä siihen voi varmaan etsiä hamaan loppuun asti, Suomen päävalmentaja Antti Koskelainen kommentoi
– Korit on tärkein polttoaine koripallossa ja se meille oli tänään äärimmäisen hankalaa. Turnaus on kuitenkin kesken, ja ainoa mihin voimme keskittyä, on voittamaan seuraava peli.
Kakkoset 13/35 (37,1%) ja kolmoset 6/28 (21,4%) heittäneeltä Suomelta kukaan ei yltänyt kaksinumeroisille pistelukemille. Lähimpänä kävivät Teemu Suokas (8/2) ja Valtteri Taussi (8/2).
Lisätietoja: Ottelutilastot
