Stephanie McBride vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.

Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. Vuonna 2001 syntynyt, 185-senttinen sentteri pelasi yliopistovuotensa NCAA Div II / CACC-konferenssin University of Bridgeportissa tilastoiden seniorikaudellaan keskimäärin 11,7 pistettä ja 9,6 levypalloa per ottelu. Ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan 2024-25 McBride edusti Irlannin 1. divisioonan Limerick Celticsiä tilastoin 22,7/15,8 ja jatkaa nyt uraansa naisten Korisliigassa.

Päävalmentaja Damon Williams on tyytyväinen löydettyään etsimänsä monipuolisen korinaluspelaajan:

– Etsimme kunnianhimoisia, urheilullisia ja hyvän kokoisia pelaajia, joka pystyy tekemään useita asioita (pisteet, levypallot, puolustaminen) hyvin kentällä. Stephanie erottui heti pitkien pelaajalistojen läpi skouttaamalla. Hän oli erittäin ansioitunut pelaaja NCAA Div 2:ssa, joka on myös kehittynyt paljon viime kaudella Irlannissa pelatessaan. Hänen kanssaan keskustellessani olen varma, että saamme motivoituneen pelaajan, joka on valmis tekemään töitä.

Pyrintö on tähän mennessä julkaissut kautta 2025-2026 koskevat Naisten Korisliigan sopimukset myös Saana Kujalan, Annika Aarrejoen, Niina Sedanon, Peppi Tyynilän, Kenisha Williamsin ja Ebba Pekosen kanssa.

Päivitetty