Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla ilmoittanut, että sillä on otteluun käytössä vain neljä pelaajaa, ja anonut ottelusiirtoa. Arvioituaan Forssan Alun pelaajakohtaiset poisjääntien syyt kilpailujaos katsoi, että Forssan Alun ilmoittamat syyt eivät ole perusteita Naisten Korisliigan ottelun siirrolle. Joukkueen tulee varmistaa, että heillä on käytössä riittävä määrä pelaajia koko kauden ajaksi. Kilpailujaos ei myöntänyt Forssan Alulle ottelusiirtoa.
Kilpailujaoksen päätöksestä voi valittaa Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikölle kilpailusääntöjen 64§ mukaisesti.
Kilpailujaoksen päätöksen jälkeen Forssan Alku on ilmoittanut luovuttavansa ottelun. Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö tekee päätöksen luovuttamisen jatkoseuraamuksista lähipäivinä.
