Valencia McFarlandista Catzin uusi takapelaaja

Lappeenrannan Catz on kiinnittänyt uudeksi takapelaajakseen amerikkalaisen Valencia McFarlandin, 25.

USA:n maajoukkueessakin pelannut McFarland on Mississippin yliopiston kasvatteja, mutta viettänyt kaksi viimeistä kautta Euroopassa. Kauden 2014–2015 päätteeksi hänet valittiin Romanian liigan tähdistöön, viime kauden McFarland pelasi Tšekissä.

– Valencia on erittäin nopea pelaaja, joka pystyy luomaan ajoilla ja palloscreeneistä tilanteita, sekä myös heittämään kaukaa, Catzin valmentaja Mika Haakana kuvasi uuden pelaajan ominaisuuksia.

– Uskon, että hän voi tuoda lisävaihteen puolustus- ja irtopallopeliimme ja sitä kautta auttamaan joukkuetta. Valencia on tottunut eurooppalaiseen koripalloon Romaniassa ja Tšekissä, mikä toivottavasti nopeuttaa sopeutumista.

McFarland nähdään Catzin kokoonpanossa tänään, kun Kouvottaret saapuu lappeenrantalaisten vieraaksi.

Lisätiedot: Catz

Päivitetty

Henkilöt