Koripallotuokioiden sisällöstä ja kokonaisuuden suunnittelusta ja koordinoinnista on vastannut TuNMKY:n valmennuspäällikkö Marja Miettinen. Yhteyden päiväkoteihin on luotu yhteistyössä kaupungin liikuntatoimen kanssa. Monipuoliset liikunnan mahdollistavat välineet on saatu LiikU:sta ja itse koristuokioita on ohjattu Turun Riennon ja TuNMKY:n ohjaajien, valmentajien ja vierailevien tähtien kanssa.
Innostus koristuokioissa on ollut valtavaa. Lapset ovat olleet todellakin kiinnostuneita tarkkuutta ja erilaisten pallojen käsittelyyn liittyvistä tehtävistä. Myös ihan oikeita koripallojakin on käsitelty ja kuljetettu ja korejakin on saatu aikaiseksi. TuNMKY:n amerikkalaispelaajan Antoni Hesterin käynti muutamassa ryhmässä lisäsi lasten innostusta entisestäänkin.
Tavoitteena on luoda yhteistyössä edellä mainittujen tahojen kanssa sopiva malli, jolla elokuussa ja tammikuussa tehtävien koriskokeiluiden kautta saadaan mahdollisimman moni turkulainen lapsi kokeilemaan korista ja mahdollisesti löytämään koriksesta itselleen sopivan liikuntamuodon. Tämän kokeilun kautta päätetään, mikä jatkossa on paras tapa tehdä koriksen markkinointia. Kilpailu lasten seuratoiminnassa on Turussa kovaa ja innostaminen koriksen pariin on aika hankalaa, mutta sekä Riennossa että Namikassa uskotaan vahvasti, että pitkäjänteiselle työllä koriskulttuurin kasvattaminen Turussa on mahdollista.
TuNMKY:ssä käynnistyy keväällä kolme esikoululaisille ja ekaluokkalaisille tarkoitettu koripallokerhoa, Vesseliryhmää ja Turun Riennossa yksi vastaava ryhmä, Piccolo Basket.
Ilmoittautumiset ja lisätiedot Vesseleistä http://www.tunmky.fi/koripallo-liikunta tai Marja Miettiseltä, marja.miettinen@tunmky.fi ja Piccolo Basketista www.turunriennonkoripallo.net tai Jukka Valpolalta, jukka.valpola@gmail.com.
